Съветът по прилагане на Актуализираната стратегия за съдебна реформа ще обсъжда на редовното си заседание днес втория пакет от реформи в Закона за съдебната власт (ЗСВ), подготвен от правосъдното министерство. На 5 май ведомството публикува на сайта си законопроекта. А в събота Висшият съдебен съвет (ВСС) на извънредно заседание прие общо становище по него.
Втората част от промените в ЗСВ, с които трябва да премине още един етап от съдебната реформа след приемането на промените в Конституцията, предвиждат утвърждаване на съдийското самоуправление, ограничаване на възможностите за административни форми на влияние върху независимостта на съда, разширяване на правомощията на общите събрания на съдиите и на Инспектората към ВСС. В проекта, който от министерството на правосъдието са изготвили, се предвижда още децентрализация на прокуратурата -т.е в закона ще е записано, че тя е единна, но не централизирана, а отделните прокурори няма да са пряко подчинени на главния прокурор.
Първата част от промените, които регламентираха разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - за съдии и прокурори - бяха гласувани в края на март. През декември 2015 година парламентът прие и изменения в основния закон, свързани със съдебната реформа. Управляващите отстъпиха от първоначално постигнатия консенсус, станал известен като "исторически компромис", което им коства и оставката на бившия правосъден министър Христо Иванов.
На главния прокурор ще са подчинени само административните ръководители на отделните прокуратури, като това ще важи само при ръководната им дейност. "Постигнато е разграничение между прокурорски функции и ръководна дейност. Същевременно се засилва отчетността на главния прокурор, както и на административните ръководители в системата на прокуратурата", пише още в проекта.
Отпадат устните указания за работата на прокуратурата, но същевременно е записано, че главният прокурор "лично или чрез определени от него прокурори извършва ревизии и проверки и контролира работата на всички прокурори и следователи".
По време на заседанието на ВСС в събота главният прокурор Сотир Цацаров се възпротиви на предложението съдебните инспектори да бъдат подлагани на детектор на лъжата. Според него не може експертите да се разследват като престъпници.
Дневник
Коментари
Добави коментар