Конституционният съд трябва да се произнесе веднъж завинаги по кои въпроси може и по кои не може да се прави референдум, каза правосъдният министърът Екатерина Захариева пред БНТ.

Според нея ветото на президента е основателно, а Конституционният съд е добре да се произнесе по конкретни въпроси на референдума.

"Конституционният съд трябва да се произнесе принципно – може ли да има референдуми по бюджетни въпроси, може ли по въпроси, които са от компетенцията на Велико народно събрание", даде пример тя.

"Добре е да има референдуми, но енергията на хората не трябва да се губи напразно. Те трябва да са сигурни, че въпросите, които са зададени и на които ще отговорят след това, ще намерят реализация на практика", обясни позицията си министърът.

Не бива да се подвеждат хората, смята Захариева - "Ако въпросът е свързан със задължително Велико народно събрание, а ние нямаме свикано такова, какво правим?"

"Независимо дали една политическа партия е за или не намаляването на народните представители, това е принципен въпрос. Нека да сме внимателни и веднъж завинаги да е ясно", заключи тя.

Захариева припомни, че депутатите не дадоха подкрепа за част от въпросите, предложени от президента, а след това без дебат одобриха същите казуси в референдума на Слави Трифонов.

Все пак има и разлика между двата референдума от законова гледна точка, обърна внимание бившата съветничка на държавния глава. Единият е иницииран от президента и парламентът може да реши да не го одобри. Когато обаче е иницииран с подписка и са събрани над 400 000 гласа, народните представители за задължени по закон да го подкрепят, независимо дали една партия е за или против.

"Нека сме внимателни. Независимо кой е президент, той има своите задължения и правомощия", каза Захариева.

Ограничаването на правилата според нея при електронно гласуване ще бъде преодоляно.

За съдебния закон министърът смята, че втората му част ще събуди по-голям интерес.

"Когато се разработва законодателство, свързано със съдебната система, е хубаво да се правят заедно", коментира реакциите в парламента тя и изрази очакване дебатът в петък за инспектората да бъде още по-мощен.

"Никога не е ставало въпрос за полиграф на магистратите", заяви Екатерина Захариева. Самите магистрати са поставили условие да не бъдат проверявани повече от останалите висши длъжности.

"Не са ниски възнагражденията в съдебната система, но трябва и да сме сигурни, че магистратите не живеят по-добре спрямо това, което получават", коментира Захариева и допълни, че ако магистратите са корумпирани, те няма да са безпристрастни.

dnevnik.bg