Вицепрезидентът на Европейската комисия (ЕК) Франс Тимерманс и еврокомисаря по правосъдие Вера Йоурова са изразили задоволството си от темпа на промените, които България реализира, и са отчели политическата воля за продължаване на съдебната реформа.

Изпълнението на препоръките в последния мониторингов доклад да сътрудничество и проверка е била темата на разговорите между тях и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, министърът на правосъдието Екатерина Захариева, главният прокурор Сотир Цацаров днес в Брюксел, съобщи пресцентърът на министерството на правосъдието.

Позитивно е било оценено и разделянето на две колегии – съдийска и прокурорска – на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и конструктивния тон в Съвета за съдебна реформа към Министерство на правосъдието, се уточнява в съобщението.

"Темата беше съдебната реформа – това е фокусът и на България, и на ЕК. Запознахме ги с разделянето на ВСС, промените в Закона за съдебната власт и измененията в Наказателнопроцесуалния кодекс. Искат от нас резултати", коментира правосъдният министър Екатерина Захариева след разговорите.

Тя посочи, че основна препоръка е бързина в съдебния процес, намаляване на формализма и борба с корупцията по високите етажи, включително в икономическите сектори. "Освен резултати, от ЕК очакват и гаранции за необратимостта и устойчивостта на реформите. Препоръките са ясни и обективни – гарантиране на независимост, безпристрастност и по-висока разкриваемост на престъпленията, както и подобряване на работата на институциите", обобщи Захариева.

"Това, което чухме днес, беше, че ЕК оценява високо това, което правим, и вярва на искрената политическата воля на настоящото правителство да решава проблемите и да се бори с корупцията. Това се оценява и се вижда, и е важно, защото без политическа воля не можем да постигнем желаните резултати. Аз лично оценявам това уточнение от тяхна страна като изключително важно и изключително окуражаващо. Приемането на законодателните мерки ще гарантират необратимостта на процесите", коментира министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

"Тук се проведе откровен работен диалог. Съвсем ясно беше представено какво е направено и какво предстои. На 30 май предстои поредна мисия за механизма", каза главният прокурор Сотир Цацаров.

"Четирима експерти от Великобритания, Испания, Германия и Холандия ще се запознаят с нормативните актове, регулиращи работата на прокуратурата и с функционалния ни анализ", добави той и посочи, че механизмът няма да спре, ако всички власти не обединят усилия. По думите му резултатите не зависят от усилията само на изпълнителната или съдебната власт, а е необходим общ подход на всички власти за постигането им.

Дневник