Два китайски изтребителя са прехванали опасно американски разузнавателен самолет над Южнокитайско море, предаде "Ройтерс", като се позова на комюнике на министерството на отбраната на САЩ. Инцидентът е станал във вторник в международно въздушно пространство, като американският военен летателен апарат е изпълнявал рутинна мисия.

Само седмица по-рано китайски изтребители бяха вдигнати във въздуха, след като кораб от военноморските сили на САЩ премина близо до спорен риф в Южнокитайско море. Тези инциденти станаха броени дни преди обиколката на американския президент Барак Обама в Азия, който ще се състои от 21 до 28 май.

Обама ще участва в срещата на върха на Г-7 в Япония и ще направи първото си посещение във Виетнам. Китай има аспирации към по-голямата част от Южнокитайско море, през което годишно се транспортират стоки за 5 трилиона долара. Неговите претенции обаче се припокриват с тези на други страни от региона, припомня "Ройтерс".

Вашингтон обвинява Пекин, че милитаризира Южнокитайско море. Китай на свой ред критикува САЩ за това, че увеличиха военноморските си патрули и участието си в учения в Азия.

Дневник