"За нас българите няма друг ден като този - ден, в който можем да възкликнем "И ний сме дали нещо на света - на вси славяни книга да четат!". Ден, в който се прекланяме пред историческото дело и мисия на светите братя и техните ученици. Ден, в който отдаваме заслужено признание за всеотдайността и апостолския труд на българите учители и будители. Ден, в който се гордеем, че сме българи, че сме народ със славно минало и бъдеще, древен и културен народ, създал своя собствена азбука, дал писменост и просветление на стотици милиони по света."

Това каза в тържественото си обръщение президентът Росен Плевнелиев пред стотици хора, събрали се пред Народната библиотека и паметника на Св. Кирил и Методий в столицата за Празника на българската просвета и култура и деня на славянската писменост.

На днешния ден съвпадат няколко кръгли годишнини, които президентът изброи като почит. "Честваме най-хубавия и светъл празник, превърнал се от векове в повод за национална гордост. Днешният празник е особено специален, защото се навършват 1130 години от началото на разпространението на славянската писменост в България, 165 години от първото честване на деня на българските просветители Св. Св. Кирил и Методий и 1100 години от смъртта на Св. Климент Охридски", каза Плевнелиев.

Президентът се обърна към учителите с благодарност, а към родителите и децата с посланието, че образованието е пътят към бъдещето. Припомни, че през Възраждането на знамената на училищата бил извезван надписа "Чрез просвета за България", а образованието на децата било лична мисия и цел на всеки. "Нека четем и се обградим с книги, а не с ненужни вещи, да отгледаме четящи и просветени деца", помоли той.

Ето част от тържествената реч на президента:

Словото изтъка душата на нашия народ, въплъти ценностите, изгради нашата идентичност. Буквите скрепиха нашата цялост, дадоха ни път, посока и смисъл. Словото е вечно, то не е подвластно на времето, в това е и голямото чудо на словото - да помни, да претворява, да възкресява.

Скъпи учители, просветители, творци и пазители на българския дух, вие сте духовните водачи на родината. Да бъдеш учител не е обикновена професия, а призвание да формираш млади и достойни хора, да създаваш личности, да градиш бъдеще.

Всички ние носим в спомените си непокътнатия образ на любимия учител. Дълбок поклон пред академичната и научна общност, пред всички творци и културни дейци, дейците на читалищното и просветното дело и на всички, които съхраняват и развиват боагатото културно-историческо наследство на България. Отговороността ви е огромна, такова трябва да бъде признанието за вашия труд.

Днес възраждането на българското образование и култура повече отвсякога трябва да бъде национален приоритет - дългосрочен, надпартиен и стратегически. Най-добрата инвестиция в бъдещето на една държава и един народ е образование на младите. Честит празник!"

Дневник