На брифинг в парламента той заяви, че не остава съмнение, че анализът е отложен от Европейската комисия поради провал или саботаж на организацията на проверката от българска страна.
"На 30 май 2016 г. Министерството на правосъдието обяви поредно отлагане на мисията на външни магистрати", пише в писмото и се добавя, че независимият анализ е основната нова препоръка в последния доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка. "Той е ключов елемент от стратегията за реална съдебна реформа и съобразяване с ясната позиция на Венецианската комисия за преодоляване на устройствените недъзи на прокуратурата", пише още.
Според Кънев този анализ е задължителен за първата стъпка за реформа на съветския модел на устройство на прокуратурата и съответно ефективна борба с корупционните мрежи на високите нива на изпълнителната, законодателната и съдебната власт. "Припомням, че лично се ангажирахте с осигуряване на сътрудничеството на страните - членки на Европейския съюз, в процеса на организиране на независим анализ и така признахте неговото място като ключов държавен приоритет в политиката по съдебна реформа и борба с корупцията", обръща се Кънев към Борисов.
Лидерът на ДСБ посочи, че отлагането на анализа е обяснено с нужда от "доуточняване на голяма част от техническите подробности в методиката на работа на мисията, както и работните срещи на експертите", поради което "партньорите ни от Европейската комисия прецениха, че е добре мисията да бъде отложена с няколко седмици". "Тоест не остава съмнение, че анализът е отложен от Европейската комисия поради провал или саботаж на организацията на проверката от българска страна", пише в писмото.
"Обръщам Ви внимание, че методиката на проверката и организацията на начина на провеждане на "работните срещи" не са технически въпрос, а фундаментален елемент от анализа, предопределящ неговите резултати и смисъл. Те са определящи за извършване на реален задълбочен анализ, а не поредна серия формални разговори и имитация на загриженост. Моята информация е, че правилата за провеждане на анализа са утвърдени отдавна от Европейската комисия и няма висящи въпроси по методологията", пише още в питането.
И се добавя: "Налага се изводът, че от българска страна е направен опит за промяна на одобрените правила с цел обезсмисляне на проверката в последния момент, който е довел до острата реакция на партньорите от Европейската комисия. Обръщам се именно към Вас, защото нямам информация дали този саботаж е осъществен от органи на изпълнителната власт или от самия субект на проверката - българската прокуратура."
И накрая писмото завършва с питането: Каква е общата политика на правителството за реално изпълнение на препоръките на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка относно цялостен независим анализ на дейността на българската прокуратура и продължаване на съдебната реформа?
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар