Народното събрание одобри с голямо мнозинство започването на преговори за покупката на една ескадрила бойни самолети и два многоцелеви кораба. Модернизацията на авиацията беше одобрена от 123 от 156 депутати, а "за" покупката на новото въоръжение за флота бяха 111 от 143-ма народни представители.
Тръгването на процедурите за превъоръжаване на армията беше подкрепено от всички присъстващи депутати от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт. От БСП бяха против, но бившият военен министър Ангел Найденов подкрепи проектите. Всички народни представители от "Атака" бяха против.
Преди гласуването, началникът на отбраната генерал Константин Попов обяви, че днес може да започне възраждането и модернизацията на българската армия. Той благодари на политичекия елит, че 4 часа е обсъждал проблемите на армията и въоръжените сили.
"Това е важно послание. Има какво да направим и в бъдеще. Надявам се скоро тук да е проектът за модернизация на сухопътните войски и да се погрижим за хората с униформи", допълни Попов.
Министърът на отбраната Николай Ненчев пък каза на депутатите, че тяхното решение ще реши как да се развива армията в следващите 30 години. Според него в днешно време България не може да изглежда несигурна, а трябва да излъчва сигурност и стабилност.
"25 години се бави обновяването на техниката. Армията се задъхва от старо съветско въоръжение и има нужда от ново начало", каза Ненчев.
Той допълни, че правителството ще направи всичко възможно, за да подобри статуса на военните, като в този дух са готвените промените в Закона за отбраната и въоръжените сили. "Новата техника ще има мотивиращ ефект върху хората в армията. Вложените средства в модернизация ще се възвърнат многократно. Ще се постараем да включим българската индустрия в проектите", каза още Ненчев.
При дебатите, Владимир Тошев от ГЕРБ уточни, че сега парламентът одобрява проектите по принцип. Тепърва предстоят търсенето на нужните средства, преговори с потенциални доставчици и подписване на конкретните договори, който също ще трябва да се гласуват от Народното събрание. Тошев каза още, че вече е имало разговори с финансовия министър и плановете за финансирането на проектите са съгласувани "във времето и в бъдещето" с Владислав Горанов.
Предварителните разчети сочат, че ще са нужни около 1.5 млрд. лева за покупката на нови самолети и 800 милиона лева за корабите. Парите ще се осигурят чрез гарантирани от държавата заеми. Те ще се връщат разсрочено, като очакванията са годишно да се погасяват между 500 и 600 милиона лева.
Дискусията преди гласуването продължи близо пет часа. Тя започна с изказване на независимия Вализар Енчев, който призова, всеки, подкрепящ проектите, да декларира конфликт на интереси. "Аз съм за удължаване на ресурса на сегашните самолети и кораби. Коя държава се отказва от самолет, с ресурс за още 14 години. Или много богата, или много корумпирана, защото от новите може да се вземе комисионна, а от удължаането на ресурса не може да се вземе", каза Енчев. Той намекна, че от проекта за корабите за флота ще се облагодетелства Кирил Домусчиев, като негови фирми ще ги изградят и оборудват.
В отговор Валентин Радев от ГЕРБ обяви, че има девет причини, да не се удължава ресурса на изтребителите МиГ-29. Според него тяхната поддръжка, в следващите 14 години ще струва 1.6 млрд. лева, докато за новите ще са нужни 1.5 милиарда.
Бившият министър на отбраната Ангел Найденов обяви, че ще подкрепи предложенията, въпреки, че парламентарната група на БСП ще е против. "Ще ги подкрепя, защото даваме зелена светлина на стартиране на разговорите, а бъдещите параметри ще се одобряват допълнително от парламента. Това е закъсняло решение, толкова закъсняло, че за изпълнение на всички планове за модернизация са нужни над 5 млрд. лева", каза Найденов.
Той допълни, че вина за сегашната тежка за армията ситуация има предишното правителство на ГЕРБ, което е загубили четири години, като не е предприело нищо. Найденов обаче изрази и съмнения, че в крайна сметка ще се стигне до закупуване на ново въоръжение.
Атанас Зафиров от БСП пък обяви, че това управление е много добро в продаването на илюзии. "Поредната е, че бедна България е в състояние да купи нови самолети и кораби за милиарди. Военният министър ми прилича на човека от вица, който без пари в джоба влиза в ресторант и поръчва порция след порция мидии, с надеждата с перла в тях да плати сметката", допълни депутатът.
Зафиров смята също, че няма разчети откъде ще дойдат парите. Той посочи още, че освен 500-600 милиона на година, по договорите за самолетите и корабите, за армията ще са нужни още 150 млн. лева годишно допълнително за социалните разходи, предвидени в подготвяния нов Закон за отбраната и въоръжените сили.
Бившият началник на генералния щаб на армията, а сега депутат от АБВ Михо Михов посочи, че днешното решение е стъпка със стратегически и исторически характер, защото започва превъоръжаване на въоръжените сили в съответвствие с членството на България в ЕС и НАТО. Според него парите не са най-важното в случая, защото те няма да се вадят и плащат сега. "Това е предстояща задача - въпрос на преговори, договори и гласуване в тази зала. Не трябва да се съсредоточаваме върху безпокойството за разходите. Самолетът е айсбергът на проблема в армията, защото той гарантира суверенитета ни", каза Михов.
Той посочи, че е публична тайна, че в момента няма техника за всички формирования на армия, които обещаваме на НАТО, че са готови за бойни действи при нужда. "През септември миналата година, НАТО, в нашите двустранни разговори заяви, че България е консуматор, а не генератор на сигурност", припомни Михов.
Борис Станимиров от Реформаторския блок пък посочи, че новите кораби ще служат на флота 30-40 години. Освен това, всички разглежданите като потенциални нови бойни самолети, имали ресурс от 2000 часа работа на двигателите преди ремонт, докато при сегашните "МиГ-29" той е 350 часа.
Станимиров допълни още, че новите машини на авиацията ще са мултифункционални, като ще могат да заменят не само изтребителите МиГ-29, но и предназначените за поддържка на сухопътните войски СУ-25, който също са за скъп ремонт.
Независимият депутат Георги Кадиев обяви, че е очаквал по-убедителни отговори. "Главният въпрос е това ли е най-важното за армията при незаетите щатове, липсата на мотивация и замразяването на заплатите. Освен това можем ли да си позволим, годишен разход от 500-600 млн. лева. Това е допълнителен дефицит от 0.8%, каза той.
Според него се споменават само разходите за придобиване, които са около 20% от всички по един нов самолет например. "А въоръжението, ремонтите, обучението. Да не стане като с хеликоптерите", отбеляза Кадиев.
Той се обяви и за единен подход, като модернизацията на армията върви и с такава за МВР. "Сега МВР е с една комуникационна техника, а армията е с друга и на границата не си говорят", отбеляза независимият депутат. Той подчерта също, че в тези проекти има голям корупционен заряд. "Струва ми се, че се готвите да си купите следващите избори с комисонните по тази сделки, ще се радвам да ме опровергаете", завърши Кадиев.
В отговор на Кадиев Нено Влайков от ГЕРБ обяви, че модернизацията на техниката е сред най-важните неща за армията. Според него и двата проекта са съгласувани с МФ, освен това при разчетите 50% от коментираните суми са за придобиването, а другата половина са за всички останали разходи.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар