Само 2644 подписа не достигнаха на инициативния комитет начело с Веселин Марешки да задължи парламента да проведе предложеното допитване. Това съобщиха днес от инициативния комитет. Тъй като събраните подписи са над 200 000, Народното събрание ще трябва да обсъди въпросите и да се произнесе.

"Можем да разглеждаме резултатите под два ъгъла - мнително, че някой е предизвикал ситуацията, в която подписите ни да останат под необходимите 400 000 (каквато информация получихме под формата на слухове), или да приемем резултата и да продължим напред. Ние като прагматични хора и професионалисти ще потърсим следващата правилна крачка, за да защитим тези близо 530 000 души, които се включиха в нашата подписка. Обърнете внимание! Всеки подпис, който сме внесли, е бил резултат на самостоятелната воля на съответния гражданин да намери пунктовете ни и да се впише в бланката. Не сме ходили в големи фирми, никой не ни е дал подписите от предишни такива инициативи", се казва в съобщението.

За нас беше важна целта - да докажем, че българите искат промяна, и да видим колко от тях са готови да загубят час-два, за да се включат в подобна инициатива. Доказахме още, че въпреки високите прагове и трудности за осъществяването системата с референдумите работи. Тоест гражданите могат да я използват, посочват от комитета на Марешки.

В началото на февруари Марешки внесе в парламента над 401 хил. подписа в подкрепа на референдума. Проверка на главната дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) е установила 310 078 коректни подписа. По-късно той довнесе още 100 000 подписа, но и сред тях коректните не стигнаха 400 000, за да задължи парламента да проведе допитването.

Съгласно закона за прякото участие на гражданите в управлението, за да бъде задължен парламентът да свика референдум, са необходими 400 хил. легитимни подписа на граждани с избирателни права. При събирането на минимум 200 хиляди легитимни подписа Народното събрание следва в 3-месечен срок от внасянето им да приеме решение дали да допусне провеждането на референдум.

Тъй като президентът оспори конституционалността на единствения въпрос, който съвпада с подписката на "Шоуто на Слави" - за намаляване на броя на депутатите от 240 на 120, от комитета на Марешки декларират, че са готови да изчакат решението на Конституционния съд и ако се наложи, да преразгледат допитване по него.

Поради зачестилите твърдения, че искам да използвам допитването за личните си цели, съм готов да се откажа и от въпроса за броя на аптеките, въпреки че оспорваната от нас норма е противоконституционна, заявява още Марешки.

"Сега парламентът ще трябва да реши дали въпросите да стигнат до гражданите през октомври. Ние вярваме, че народните представители ще защитят интереса на над половин милион български граждани, които се включиха в нашата подписка. Нашият инициативен комитет държи на въпроса за въвеждане на регулация при цените на горивата. Той беше основният, който вълнува хората, и с неговото решаване могат да се оставят между 2 и 3 милиарда лева годишно в икономиката на България и по-конкретно в домакинствата и малкия и средния бизнес", се казва в съобщението.

Инициативният комитет, оглавен от бизнесмена, започна да събира подписи за референдума в началото на ноември 2015 г. и нарече инициативата си "Референдум 2016". Тя предвижда национално допитване по пет въпроса, но само един от тях има пряко отношение към неговия основен бизнес. Той гласи: "Подкрепяте ли да се премахне ограничението едно лице да може да открие не повече от 4 аптеки на територията на страната, за да стане пазарът по-конкурентен и да се намалят цените в аптеките?"

Останалите четири въпроса са:

Подкрепяте ли да се въведе регулация на пазара на горива, така че да се гарантират по-ниски цени в бензиностанциите?

Подкрепяте ли да отпадне имунитетът на народните представители?

Подкрепяте ли да отпадне напълно държавната субсидия за финансиране на политически партии и коалиции?

Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален от 240 на 120?

dnevnik.bg