България е прекратила делото за ликвидацията на проектната компания "Транс Болкан пайплайн Б. В." за петролопровода "Бургас - Александруполис". Това е съобщил финансовият министър Владислав Горанов пред "Медиапул". През 2012 г. България реши, че няма да участва в проекта, споразумението за който бе подписано между Русия, България и Гърция пет години по-рано.
В компанията 51 на сто държи консорциум от руските държавни компании "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт", а българска и гръцка фирми си делят поравно останалите акции.
Делото за ликвидация е заведено от България пред пред търговския съд в Холандия, където компания е регистрирана миналата година, защото останалите акционери са отказали дружеството да се ликвидира.
Мотивът на България сега да прекрати делото, по думите на финансовия министър, е, че Гърция е предложила компанията да продължи да съществува като основа за бъдещи съвместни проекти като инфраструктура. Такъв проект би могъл да бъде терминалът за втеченен газ край Александруполис, в който България иска да придобие 20%.
"Ние приехме този аргумент, тъй като разходите за поддържане на тази инфраструктура са пренебрежимо малки, за да може да продължи да съществува като основа за бъдещи съвместни проекти между България и Гърция, свързани с диверсификацията в енергетиката. Затова оттеглихме иска в холандския съд в Амстердам", обяснява Горанов.
В края на 2015 г. Министерският съвет отпусна за издръжката на компанията 34 хил. лв., а през април 2016 г. още 88 хил. лв.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар