Конституционният съд (КС) прие, че акционерите на банка обявена в несъстоятелност, нямат право да оспорват началната дата на неплатежоспособността й. Това се разбира от решението на КС, с което се отхвърля искането на Върховния касационен съд за обявяване на протоконституционни текстове от закона за банковата несъстоятелност.
Повод стана делото за КТБ, а атакуваните текстове бяха два: разпоредбата (чл. 16), че решението за обявяване на банката в несъстоятелност, с което се определя и началната дата на неплатежоспосбността ѝ, може да бъде оспорено само от квесторите, временните синдици, БНБ и прокуратурата. Въпросният член лишава акционерите от право на жалба, въпреки че са страни в делото за несъстоятелност.
Пак според атакуваните норми банката, за която се иска несъстоятелност, се представлява по делото от назначените от централната банка квестори или от назначените временни синдици или от упълномощени от тях лица.
Решението е с три особени мнения, включително и на докладчика Константин Пенчев. Съдиите Георги Ангелов (преди съдия във Върховния административен съд) и Таня Райковска (преди заместник-председател на търговското отделение във ВКС) също не са съгласни със становището на мнозинството по една част от решението. Те смятат, че акционерите с над 5% от капитала на банката в производството по несъстоятелност също трябва да имат право на жалба.
"Правен свят" цитира юристи, според които след решението на Конституционния съд, ВКС, според който атакуваните текстове нарушават конвенцията, ще може директно да се позове на нея и да признаят правото на жалба на акционерите.
Наскоро излезе и подобно решение на съда в Страсбург - за фалита на Международната банка за търговия и развитие (МБТР), според което непризнаването на право на жалба на акционерите нарушава конвенцията. Подобно дело има и за фалита на Капитал банк.
ВКС спря делото за несъстоятелността и се обърна към КС, защото според съдебния състав нормите на закона противоречат на правото на справедлив процес и на редица норми от конституцията и на чл. 6 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, които уреждат правото на гражданите на ефективни правни средства за защита.
КТБ е в несъстоятелност от април 2015 г. От тази дата имуществото e под запор, правомощията на управителните му органи – прекратени. Започна и осребряването на активите на банката.
Първоинстанционният съд обяви за начална дата на неплатежоспособността момента, в който беше отнет лицензът на банката - 6 ноември 2014 г. Апелативният съд потвърди решението за фалита, но промени началната дата на несъстоятелността към 20 юни 2014 г., когато КТБ бе поставена под особен надзор.
Датата е важна – след нея всички извършени сделки са недействителни, включително сключените договори за цесия.
dnevnik.bg
Коментари
Мартина
Да, но защо само обжалвания и писъци. Време е да чуем, кой позволи да се случи кризата с КТБ и да се поеме отговорност по случая.
Чичо
Я да видим, кой беше в Америка и няколко седмици след това КТБ фалира. Я да видим и кой няма нищо общо с това, защото не беше на власт и са му чисти ръчичките. Естествено, че те няма да имат право на жалби. Кой може да се жалва срещу правителствата в днешно време?
Гого
Абе нали и те са били замесени в цялата тая далавера? Всички са един дол дренки с Василев.