Вицепремиерът и финансов министър в първия кабинет на ГЕРБ Симеон Дянков си спомни, че от 2010 г. на няколко пъти са вадени по няколкостотин милиона лева на държавни фирми от Корпоративна търговска банка.
"В Министерството на финансите се притеснявахме, че КТБ става общонационален проблем, не само проблем за банковата система. Говорихме и с БНБ, че може да създаде и голям фискален проблем, но нямаше разбиране. Затова действахме тихо , но това беше недостатъчно", разказа бившият вицепремиер.
"Първо вадихме парите, после казвахме на правителството. Централната банка имаше доста оплаквания към премиера от нашите действия. Съжалявам, че не бяхме още по-динамични и активни", каза Дянков.
По думите му оплакванията срещу неговите действия били придружени и от серия медийни публикации срещу финансовата политика като цяло, в резултат пенсионната реформа станала по-трудна, имало неблагоприятен ефект и върху общата реформаторска платформа на правителството.
Той подчерта, че за фалита на КТБ основна вина има ръководството на БНБ и слабите регулации на целия банков сектор. "Фалитът беше политически предопределен. Регулацията на Искров беше твърде лоша и не само спрямо тази банка. Банката можеше да бъде спасена, но не беше заради политически гафове в началото на 2014 г.", каза бившият финансов министър. Допълни и това, че при кабинета "Орешарски" твърде публично и рязко се заговорило за проблемите на банките вместо тихомълком да бъдат решавани и това също е допринесло за фалита.
Дянков прогнозира, че през тази година икономическият растеж от 3% е реален, но недостатъчен и препоръча всички политически сили, включително опозицията, да се обединят около мерки за 5-процентен растеж.
Дневник
Коментари
Добави коментар