Данъкът добавен стойност за дарените храни да отпадне от 1 януари 2017 година, предлага омбудсманът Мая Манолова, цитирана от агенция "Фокус". Според нея това ще стимулира производители и търговци да даряват стоките с изтичащ срок на годност, вместо да ги изхвърлят. Тя обясни, че данъкът върху дарените храни е 20%, а при унищожаване на храни не се дължат данъци.
"Според данни на Националния статистически институт годишно у нас се изхвърля близо 700 000 тона храна", каза Манолова. Тя добави, че в същото време близо половината от българските граждани се намират в риск от бедност.
Предложението ще бъде изпратено до финансовия министър. Според Манолова всички биха спечелили от отпадането от ДДС на дарените храни - обществото, държавата, търговците и производителите.
Омбудсманът описа и как вижда развитието на идеята в бъдеще: "Представям си как в социално най-бедните региони в България, например в селата на Северозапада, ще има по един лъскав супермаркет, в който ще могат да влязат хората, които се нуждаят от храни и гладуват, да вземат по една кошница и да я напълнят с храните, които са му необходими. Това се случва на някои места по света."
Днес Мая Манолова заедно с браншови организации, хранителните вериги, БЧК, агенцията за безопасност на храните и асоциацията на ресторантьорите дадоха старт на кампанията за стимулиране на дарението на хранителни продукти. Инициативата е кръстена "Всеки ден - Великден".
dnevnik.bg
Коментари
Зюмбюл Карамфилоф
нямат край лъжите и на тая ,какво стана с великденските пари за пенсионерите ,и там падна яко крадене,за Шумен около 30 души получиха,а щяло да има списъци,дрън-дрън
Зюмбюл Карамфилоф
изв.се не пари а ваучери