Хиляди македонци изпълниха в понеделник вечерта централния площад на столицата с антиправителствен протест, който нарекоха "шарена революция".
Те засипаха с балони и пликове, пълни с боя, административни сгради и статуи. На особено "внимание" се радваха паметникът на Прометей, античната фасада с колонада Министерският съвет и Министерството на правосъдието.
Фасадите на някои сгради са покрити със стотици петна, стигащи до четвъртия етаж. На видео кадри, разпространени от "Ройтерс", се вижда как се трошат с камъни приземни прозорци на Министерството на правосъдието.
Поводът за недоволството е изтичането в събота на срока, поставен от протестиращите на властите да изпълнят поредица от искания за преодоляване на политическата парализа, продължаваща вече близо две години.
Според "Ройтерс" са се събрали не по-малко от 20 000 души, а преди това в центъра на македонската столица са струпани много полицаи и части за борба с безредиците.
Опасенията от сблъсъци бяха подсилени от изказване на бившия премиер Никола Груевски на събиране по повод 26-годишнината на неговата партия ВМРО-ДПМНЕ, че опозицията и протестиращите скоро може да се слъскат с "решителните действия на народа" след настойчивите искания на неговите поддръжници да поеме по този курс.
Сред исканията е даването на гаранции, че Конституционният съд няма да отмени Специалната прокуратура, създадена преди година за разследване на корупцията и престъплениета по върховете. Другите настоявания за промяна включват провеждането на честни избори, върховенство на закона и спешно определяне на приоритетите за реформи.
Пресата в страната също е дълбоко разделена в коментарите си за ситуацията:
Георге Иванов, четвъртият президент на Македония след обявяване на независимостта й и първият, който е печелил два последователни мандата на избори, е и първият държавен глава, за когото е започната процедура за отстраняване заради твърдения на опозицията, че е нарушил конституцията с колективната амнистия на политици, писа в понеделник в. "Утрински весник".
С оглед на сегашното разположение на силите в парламента е почти сигурно, че Иванов ще "преживее" импийчмънта. Гласовете на над 50 депутати, подписали инициативата на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ), не са достатъчни за внасяне на процедурата в Конституционния съд, посочва вестникът. Това е може би една от причините, поради която президентът реши да игнорира парламента и да не го удостои нито с писмено, нито с устно обяснение за обстоятелствата и мотивите за амнистията, която стана повод за дебати за неговата отговорност. Изданието отбелязва още, че обсъждането в парламента е в сянката на близо двегодишна политическа криза, чиято кулминация всъщност беше президентската амнистия, въпреки че до този момент президентът нямаше почти никаква роля в политическите преговори и опити за успокояване на ситуацията.
Дали ВМРО-ДПМНЕ ще ръководи държавата, или ще бъде в опозиция, пита в. "Дневник". Стратегически Македония стои твърдо на позицията на археологическа разкопка, която е под пълното управление на лаици иманяри. Тя няма външна политика, информацията какво става по света се сервира само за няколко минути преди спорта, и страната всъщност е като монголска юрта на ръба на пасище, отдалечено на хиляди километри от цивилизацията и комуникацията, изтъква авторът на статията. Всички казват, че накрая избирателят ще реши на избори съдбата на държавата.
Но тези, които се борят за неговия глас, избягват да говорят за реалността. На македонците вече им е ясно, че СДСМ като политическа партия със своя идеология не съществува и фактически "диша на апарат, собственост на посолствата на САЩ и Великобритания". Проблемът е, че и ВМРО-ДПМНЕ от известно време вече не показва признаци на пълнокръвен живот. Лидерът на партията Никола Груевски се отказа от премиерския пост зад гърба на избирателите, които му оказаха доверие да ръководи държавата, а партийната политика стана досадна и еднолинейно консервирана. Според политиката, която води, партията очевидно се готви да излезе в опозиция под натиска на САЩ, коментира авторът.
Желанието на СДСМ за избори е от типа "искам ги, но моля бога да не ги получа", зави лидерът на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, цитиран от в. "Вечер". Ту искат избори незабавно, ту искат още 6 месеца да участват в правителство, ту казват, че в избирателните списъци има 500 хиляди фантомни избиратели на ВМРО, ту че трябва да се проверят 36 хиляди избиратели, половината от които са албанци, каза Груевски на честването на 26-ия рожден ден на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерът призова избирателната комисия да направи исканата от СДСМ проверка на списъците, за да им "избие това алиби" за бягство от изборите. Към СДСМ той отправи апел да се откаже от идеята за въвеждане на цензура в медиите и от желанието да бъдат "главен цензор" в страната.
Дневник
Коментари
Добави коментар