400 хил. лв. са отпуснати за проектиране на пречиствателната станция за питейни води от Министерството на регионалното развитие, съобщи днес на брифинг в общината заместник-кметът по строителство инж. Боян Тодоров.

“Това ни поставя в нова ситуация – бързо да действаме с необходимите процедури, обявяване на обществени поръчки за работен проект, избор на проектант и желанието ни е  това да стане до края на годината, когато се формира републиканския бюджет”, каза Тодоров.

Той уточни, че се налага смяна на площадката за изграждане на пречиствателната станция. “От определената до помпена станция 1300 сега искаме тя да бъде преместена в двора на бившата сграда по метрология в Дивдядово. Причините да сменим мястото на площадката са бавните процедури – необезщетени собственици, несменено предназначение на терена – от земеделски в промишлен. С новата площадка, за която чакаме решение на Общинския съвет, бързо ще решим проблема за изграждането й, тъй като отпадат основни елементи – има изградена инфраструктура, съществува канализация, бързо ще бъде сменено предназначението, по-ниско ще бъде експлоатационното решение и по-ниска себестойността на проекта, по наши първоначални изчисления с 3-4 млн. лв.", обясни Тодоров. Според него технологията на пречистване ще бъде запазена, тъй като вече е одобрена и от експертите в министерството.

Той уточни, че след изготвяне на работния проект, ще бъде издадено разрешително и ще се търси инвестиране, като възможностите са три - “чрез европейски проект, държавния бюджет и общинския, но третият засега го изключваме”, каза той. Според него инвестициите трябва да се разделят на части.

“Мнението ми е, че трябва да реализираме стъпка по стъпка изграждането на пречиствателната станция и довеждащия колектор, а не да търсим крупно финансиране, за което бихме чакали дълго време. Консултирали сме се с много проектанти – наши и външни и решението ни е да започнем с първите стъпки и към тях подхождаме отговорно, а не емоционално, защото са свързани с технически, икономически и финансови решения”, каза той като добави, че шуменци бързо трябва да усетят качеството на водата. Според него в трета фаза трябва да остане изграждането на довеждащия водопровод от яз. “Тича”. Припомняме, че цялостното финансиране на проекта за пречиствателна станция и довеждащия колектор е към 120 млн. лв., от които за изграждане на пречиствателна станция към 24 млн. лв.

"Паралелно с подготовката по изграждане на пречиствателната станция кметското ръководство работи и по рехабилитация на съществуващите кладенци като алтернативни източници за питейна вода", каза Тодоров.

Според Маргарита Канаврова, гл. експерт в общината 12 са подземните шахтови кладенци в Мътница и 9 в Макак, те са с изградена мрежа в северната част на кварталите и могат да работят, но и затова ще се търсят средства. Шахтовите кладенци са на 1,5 км. дълбочина. „При намалено население и промишленост в града 250 л./сек.са достатъчни от тях да бъдат задоволени нуждите ни“, каза Канаврова.  

ШУМ.БГ