На изток от Европа "има непредвидими заплахи, така че ролята на НАТО е още по-ясна", заяви германският президент Йоахим Гаук по време на общата си пресконференция с държавния глава на България Росен Плевнелиев.
НАТО трябва да бъде много будна не само в източната част на Европа, но и в други райони, каза той.
В Германия няма политици, които да се стремят към германско доминиране в Европа – хората, които го казват, грешат или са недобронамерени, категоричен бе германският президент.
Гаук нарече визитата си "посещение при приятели" и припомни, че с президента Росен Плевнелиев имат лична връзка, изпълнена с доверие.
За България и Шенген
С голяма радост чух, че във вашата страна има прогрес. ЕС продължава много внимателно да следи действията и по всяко време е готов да говори с България за укрепването на институциите или ролята на правосъдието, каза Гаук.
България изгражда "граничен режим, който отговаря на европейските изисквания", каза Гаук. ЕС очаква и прогрес в структурите на правовата държава, посочи той. Не виждаме никакви нерешими проблеми.
За преодоляването на миналото
Преодоляването на нацисткото минало е помогнало на Германия да преодолее и комунистическото, посочи президентът Гаук.
Европейският съюз знае, че е полезно да се занимава с осмислянето и преодоляването на миналото, каза той. Имаше едно поколение в Германия, което просто не искаше да се занимава с нацисткото минало, но този опит ни помогна след обединението да се справим и с комунистическото времена.
Дефицит у нас е забавеното отваряне на досиетата на комунистическите тайни служби, заяви президентът Плевнелиев. Той припомни и "липсата на музей, който може да се позиционира като място за дебати, където можем да осмислим миналото".
България все пак е по-скоро напред, ако я сравним с други държави от региона – като Сърбия, Словения и Хърватия, отбеляза Плевнелиев, позовавайки се на изследвания на фондация "Конрад Аденауер".
За Брекзит
"Утре има референдум в Обединеното кралство, който ние наблюдаваме с пълно внимание и с голяма загриженост", каза Гаук. "Германците и българите са убедени европейци. Разбира се, не искаме да се намесваме в в това, което решат гражданите в Обединеното кралство, но все пак можем да разменим надежди и очавкания и действително бихме се радвали много, ако референдумът не доведе до това такъв въпрос да се постави и в други европейски държави".
Онези, които са заинтересовани от доброто на Европа, ще полагат още повече усилия, особено в онези страни, където има популистически антиевропейски настроения след референдума, смята той.
Искам да кажа на онези, които виждат проблеми в европейското обединение, че европейската идея има шансове и ние трябва да се противопоставим на онези, които работят с популистически изказвания, каза Гаук.
"Не можем да си представим ЕС без Обединеното кралство", заяви президентът Росен Плевнелиев. "Европейският съюз е единствената рецепта за мир в Европа". Той припомни, че съюзът е създаден преди всичко с цел мир, а едва след това с цел общ пазар и общи правила.
Гаук е на тридневно посещение у нас. Утре той ще изнесе лекция на тема "Германия-България – партньори в Европейския съюз" в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", след което двамата президенти ще участват в дискусия със студенти и ученици.
След обяд на 23 юни Росен Плевнелиев и Йоахим Гаук ще открият българо-германски бизнес-форум. По-късно двамата държавни глави ще посетят Рилския манастир.
На 24 юни двамата президенти ще участват в дискусията: "Уроците на миналото. Паметта за комунизма. Осмислянето на тоталитарните режими", която ще се проведе в Централния военен клуб в столицата.
По-късно в петък президентите Плевнелиев и Гаук ще се запознаят в Пирдоп с производствения процес на завода на фирма "Аурубис" в България.
За последен път президент на Германия - Хорст Кьолер, е бил на посещение в страната ни през юли 2007 г.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар