С над 80 гласа "за" и незначителна опозиция от четирима души парламентът окончателно прие оспорваните поправки в Закона за културното наследство, предложени от депутати от комисията по култура начело с Красимир Велчев (ГЕРБ).
Ремонт, реставрация и други намеси в ценните обекти от местно значение, които представляват по-голямата част от паметниците на културата, вече ще се съгласуват в шест общински администрации из страната вместо в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Текстовете бяха остро критикувани от експертната общност, според която общините и сега не успяват да устоят на инвестиционен натиск.
От парламентарната трибуна прозвучаха известните аргументи - собственици, общини и инвеститори чакат с месеци и дори години решенията на НИНКН, където според вносителите се шири корупция. Противниците на законопроекта - АБВ и депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков повториха, че реформата е необмислена и няма да доведе до желаната бързина, защото процедурата по съгласуване се състои от 17 стъпки, а служителите ще трябва да пътуват до недигитализирания архив на института в София.
По-големият спор обаче се завихри между депутати от Търново и Русе за това в чия община да има регионални експерти. Лилков предрече, че това е началото на още по-люти и непроследими битки за съдбата на ценни сгради и терени и противоречи на поети с конвенция ангажименти за опазване на културното наследство. Предложението му вместо това да се възстановят регионалните звена на НИНКН обаче бе отхвърлено. След серия съкращения в момента в института работят около 50 души.
В края на краищата оценките за паметници - категория местно значение и по-ниска, ще се правят в шест града съобразно плановите икономически райони - София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново и Плевен. Между четенията депутатите се съгласиха произнасянето за паметници от световно и национално значение да остане в компетенциите специализирания институт, като и в двата случая върху изготвеното становище ще се подписва министърът.
Отпадна и противоречивият принцип за мълчаливо съгласие, според който липса на становище се смята за позволение.Срока за реакция на институциите се удължава на 4 месеца, въпреки че мотивът за промените бе именно бавната процедура. Реформата трябва да заработи до две години.
Законодателите въведоха и санкции в размер от 5 до 30 хил. лв. за недобросъвестни стопани, които не изпълняват заповед на министъра да изградят наново разрушен паметник на културата, и същата сума за юридическо лице, което постави, премести или премахне монумент без одобрение на министъра. Нови глоби ще има и за съдействащи им общински служители, макар засега финансовите мерки да имат почти нулева приложимост.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар