Предложението на главния прокурор Сотир Цацаров за повече прокурори и съдии в граничните райони предизвика бурен скандал на заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет. Разразилите се близо два часа дебати извадиха наяве колко обтегнати са отношенията между членовете на съвета и как те надделяват над професионализма. Стигна се до лични нападки и обиди и до демонстративното напускане първо на Цацаров, а след това и на други членове от съвета.
Всичко започна с предложението на Цацаров за създаване на работна група с по един представител на двете колегии и представляващия ВСС - Димитър Узунов. Тя трябва да анализира натоварването и щатните бройки на прокуратурите и съдилищата в граничните райони в южната част на страната, натоварени заради миграционния натиск. Отбеляза, че има недостиг и на разследващи полицаи. Мерките, които предложи е да се направи изключение за тези райони и да се поемат транспортните разходи и тези за квартира на магистратите, които да бъдат командировани там.
След представяне на предложението Соня Найденова заяви, че въпросът трябва да се реши от двете колегии поотделно, позовавайки се на закона. Тя уточни, че след като от прокуратурата разпространиха съобщение за искането на Цацаров, комисия към съдийската колегия се е сезирала и вече е събрала първоначална информация по проблема. Дори е разширила обхвата на анализа като е включила и Свиленград (предложението на прокуратурата е за Царево, Елхово, Малко Търново, Средец), освен това по думите й е добре да се включат и съдилищата около границата със Сърбия.
Тя заяви, че всяка колегия трябва да обсъди и анализира темата, да излезе с предложение и ако се установи нуждата от допълнителен бюджет, едва тогава въпросът да се отнесе до пленума.
Това изкара Цацаров извън нерви, той избухна и започна да крещи на Соня Найденова. Двамата и преди са влизали в конфликт, но днес главният прокурор нарече реакцията й - "одребление и озлобление" и заяви, че вече е убеден, че тя не може да надскочи "дребнотемието си".
Цацаров не бил очаквал по този прагматичен въпрос да има дребнавост и да се преминава на лична основа. Според разпоредбите, с които Висшият съдебен съвет беше разделен на две колегии, пленумът се занимава с бюджетни и сградни въпроси.
"Проблемът ви е че главният прокурор е направил искането и е включил и съдилищата. Не сме тук да се занимаваме със стратегии, а да помогнем на колегиите. Живейте в света, в който в съдийската колегия доминират хора на прокуратурата, в прокурорската Цацаров си е установил властта, а пък при избора на... какво беше там - директор на НИП (Националния институт на правосъдието - бел.ред.) фактическото мнозинство е пак в ръцете на Цацаров и Колев. Оттеглям предложението си, прокурорската колегия ще се справи с проблема,а за справянето с пробрема за съдиите ви желая успешна работа, трябва да покажете че можете да се справите и да помогнете на колегите", иронично отбеляза Цацаров.
"Това е много - как да го нарека – низко е, г-жо Найденова! Низко е, защото аз го предлагам, низко е, защото вие трябва да сте опонент на това, низко е, защото вие имате лични и семейни причини за това, низко е, защото отново трябва да развиете тезата, че главният прокурор се намесва в работата на съдилищата!", избухна още Цацаров.
След изказването си той напусна залата. Но спорът се пренесе от една страна върху поддръжниците му (не само от прокурорската колегия), които продължиха атаката срещу Найденова.
ВСС не трябвало да се разделя, законодателят ще преосмисли идеята
Елка Атанасова призова да не се прави деление на колегии. "Идеята беше конструктивно да го решим. Това показва неправилността на разделянето на ВСС. Законодателят може би след 1-2 години ще преосмисли тази позиция", заяви Атанасова. Поясни и че никой не е искал да се бърка в работата на чужда колегия и че не вижда какъв бил проблема въпросите да се решат от работна група към пленума на ВСС.
Тя призова колегите си да не вземат решенията въз основа на това кой е вносител на предложенията. "Пътувам из страната и виждам, че рядко мислят за ВСС. Точно в този момент могат да го усетят", призова Атанасова.
"Аз за разлика от Найденова, която иска анализи, бях в Малко Търново (при встъпване на съдия в длъжност - бел.ред.)", започна изказването си Светла Петкова с иронични подмятания към Найденова. Петкова разговаряла с магистратите там, които влизали в залата с маски, заради болестите, които бежанците носели. "Да ме извинява Найденова, но не е да ги ловят в София, а там в Елхово, Царево, Малко Търново", продължи тя с репликите си към Найденова.
Петкова заяви, че поддържа искането на главния прокурор за създаване на работна група, която да направи разбивка и анализ, както казвала Найденова, иронично подхвърли тя за пореден път. И това да стане до 15 юли, както бил определен срокът в искането на главния прокурор. Тя подчерта, че съдиите са по-нужни, те не са обезпечени, защото съдийската колегия не си е свършила работата.
След това Галина Карагьозова каза, че дебатът е излишен, защото вносителят е оттеглил предложението си. Тя все пак взе отношение по същество на въпроса с това, че "Не виждам какво предизвика всичките тези гневни изблици към г-жа Найденова. Тя не каза нищо повече от това, че важността на проблема е отчетена и че се работи в комисията по него, че трябва да се спазва закона и разпределение на компетенциите".
Тя отбеляза, че Цацаров е отговорил с необходимата жлъч, макар да я е преписал на Найденова. Освен това попита как работна група ще се справи по-добре от хората в комисиите към колегиите, които се занимават с това отдавна.
"Ако искате да дублираме и да създадем още една работна група, нямам нищо против. Но искам да отбележа, че натоварването на тези органи е далеч под средното за страната. Царево е изключение. Може без този драматизъм работи, никой не отрича проблема, той е осъзнат, ще бъде решен по реда, разписан в закона.", завърши Карагьозова.
След нея думата отново взе Найденова, която първо изрази съжалението си, че Цацаров е напуснал и няма да я чуе. Тя каза, че никога не си е позволявала да отправя лични нападки към Цацаров като главен прокурор, защото уважава поста му.
"Съжалявам, че прехвърля човешки и лични симпатии и антипатии към членове на ВСС, включително и към мен, което се предава и на останалите. Това се пренася в работата, но за мен е недопустимо", заяви Найденова. Тя реагира и на ироничните подмятания на Петкова, че анализът е искан от нея, който всъщност е част от искането на главния прокурор.
"Не сме безразлични, припознали сме проблема, разширяваме неговия обхват, започнали сме събирането на данни", завърши Найденова.
В защита на предложението на Цацаров и в нападение срещу Найденова думата взе и Галя Георгиева. "Продължават дебатите, които г-жа Найденова много обича. Преди едно заседание по същия начин и по предложение на г-жа Найденова, ние провалихме конкурса за окръжните съдилища." Тя отбеляза, че няма място да се говори за намеса в съдийската колегия. И добави, че не може да се абсолютизира работата на комисията, както и че не се знае колко време ще им трябва за анализ. "Бих се радвала тази комисия да направи обиколка в граничните райони. Съдийската колегия в тази част работи много мудно", подчерта Георгиева.
Цацаров изрази своите демони
С намиране на позитивното в "цялата грозна ситуация" започна Калин Калпакчиев. А то е, че в такива сигутации хората се саморазкриват и изваждат наяве скритите си мисли. "Имам предвид главния прокурор и г-жа Галя Георгиева", отбеляза той.
Повод му даде иронията на Герогиева, че Найденова много обичала дебатите. Той напомни, че в демократичните общества хората обикновено говорят и спорят. По думите му Георгиева и Цацаров искат да се чува само тяхната дума и да налагат силово решения, което "ги кара да реагират по този бурен начин".
Като неприемливо определи поведението на главния прокурор спрямо Найденова. "Не може един главен прокурор да си позволи такова неуравновесено поведение, което съдържа обидни квалификации към колега и да отправя обвинения. Той изрази своите демони. Никой не е казал, че той иска да се меси (в съдийската колегия - бел.ред.). Но разкри скритите си мисли. Това поведение е абсолютно неприемливо – колегиално, професионално и каквато и да е точка", каза Калпакчиев.
Заради развилия се спор представляващият съвета Димитър Узунов даде почивка от 10 минути.
След нея Камен Иванов заяви, че няма да подкрепи идеята, защото работната група не може да свърши нищо повече от комисията по натовареността. Иванов започна да показва данни за натовареността в съдилищата в граничните райони, но беше прекъснат от Милка Итова, че въпросът не бил това, а дали да се създаде работна група към пленума или да се решава от колегиите. Той обаче й обясни, че тази работна група ще работи с тези данни, които вече са известни на колегиите.
Към спиране на спора, призова Магдалена Лазарова. Тя заяви, че прокурорската колегия ще се справи, а "съдийската да се оправя с каквито комисии иска".
В крайна сметка, след кратък спор по процедурата – дали ВСС трябва да гласува оттеглянето на точката, членовате решиха, че след като вносителят не желае да се гласува предложението му, съветът няма какво друго да направи, освен да продължи дебати по останалата част от дневния ред.
dnevnik.bg
Коментари
ха ха
таз не беше ли кадър на ДПС
цацаров, милият,
пак се изпуснал и бързо напуснал ВСС.
Аз, ти и всички ние му плащаме висока заплата да участва в заседанията на ВСС. Като не си върши работа да си подава оставката!