България, Италия, Украйна, Македония, Русия и Молдова ще представят 65 филма на Седмия международен фестивал на любителските исторически филми. Той се открива на 24 юни от 17 часа в НЧ "Добри Войников-1856".
След официалното откриване извън конкурсната програма ще бъде представен филма „Панайот Волов. Духът на революцията”, подготвен от киноклуб „Мадарски конник” със съдействието на общински фонд „Култура” по повод 140 години от Априлското въстание.
4 конкурсни и една предварителна програма са включени във фестивала. След първата, която е с творби на шуменския киноклуб и индивидуални творци от Шумен и се представя от 17.30 ч. до 20 ч. ще бъде включена и предварителна конкурсна програма, заради големия брой получени филми. Тя ще започне от 14,30 часа преди откриването на фестивала.
На следващия ден - 25 юни от 9.00 ч. е втората конкурсна програма, третата започва от 11.15 ч., четвъртата от 13.30 ч., а петата от 16.00 ч. През втория ден от фестивала е предвидена от 19.30 часа и кинолюбителска вечер.
През последния ден от кинофестивала – 26 юни предстои обсъждане на филмите, което е с начален час 9.30 ч. Връчването на наградите ще започне в 11 часа.
Филмите ще бъдат оценявани от жури с председател Александър Донев, кинокритик и режисьор и членове Явор Попов, д-р Марияна Кръстева, директор на варненския военноморски музей, доц. Стефан Минков, преподавател в ШУ и Драган Спасов – представител на федерация „Алтернативно кино”.
По традиция най-изявените български участници, където кинолюбителската дейност продължава и днес, са от Димитровград, Белоградчик, Русе, Габрово, Пловдив, Плевен, Трявна и Попово.
Сред чуждите участници е киноклуб „Милтон Манаки” от Битола, Македония, който ще се представи с 9 филма. От Молдова Евилина Швидченко – редактор на предаването "На Буджакска вълна” в телевизия "Молдова-1 и дългогодишен участник във фестивала ще представи своя документален филм "Българската следа в историята на Кишинев". Филмът разказва за управлението на Кишинев от кметовете от български произход Христофор Киров и Димитър Минков /през 19-ти век/. Мария Корниенко от същата телевизия участва за първи път с документален филм за Апостола на гагаузките и молдовските народи, просветител и духовен лидер Михаил Чакир, чиито корени са в България.
Кинотворците от Украйна ще представят общо четири филма, а Ролф Мандолези от Морано, Италия участва за трети път и е подготвил за настоящото издание филма „Викът на Касандра”. Други кинотворци от чужбина са от Чувашка Република, Русия и от руския град Уфа.
Фестивалът на любителските исторически филми е най-дълголетният действащ любителски кинофестивал у нас. В досегашните 17 национални издания са показани общо над 800 любителски филма.
Припомняме, че началото на кинофестивала е през 1970 г. Организатори са Министерство на културата, Съюзът на българските филмови дейци, Община Шумен, Народно читалище „Добри Войников-1856”, Историческият музей, Федерация „Алтернативно кино” – кинолюбителската организация в България.
През 2003 г. като съорганизатори се включват Националният филмов център и Националният исторически музей, а по-късно и Съюзът на народните читалища. Същата година той става международен - отначало само с няколко участия от побратимени градове, а през 2006 година чуждестранните филми вече са 36.
Председатели на организационния комитет на фестивала и членове на журито са били н.а. Захари Жандов – до кончината му, Христо Тотев и Генчо Генчев от СБФД, а също и Божидар Димитров.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Порязов
Егати вица - Шумен и международен кинофестивал!? Другарите от СДС превърнаха кината в кръчми и чалгаджийници, а сега герберите ще дават на гладните шуменци хляб и зрелища. Май само зрелища и то фалшиви ще получим...