"Апокалипсис за България не настъпва, както и не настъпва апокалипсис за Европейския съюз. ЕС трябва да се преоснове", заяви министърът на външните работи Даниел Митов в предаването на БНТ "Панорама".

Според него европейските лидери трябва да действат хладнокръвно, макар да отбеляза, че след референдума във Великобритания спокойствието няма да дойде лесно. "В Европа има дефицит на лидерство", смята Митов. Според него ЕС има нужда да преосмисли и да се съобрази с новите реалности и "да се направят изводи, които европейските лидери отбягваха в продължение на десетилетия". "Когато говорим за свръхбюрократизирането на Европа, за премахване на пречките пред бизнеса, за по-конкурентоспособна икономика – това са теми, по които европейските лидери трябва да се замислят", смята министърът.

"С оттеглянето на Великобритания, България губи важен съюзник по ключови въпроси", каза Митов и посочи въпросите за енергийния съюз и за разширяването на ЕС в посока Западните Балкани.

"Ясно е, че трябва да изградим ясен и структуриран подход за преговорите за българите във Великобритания. Уверенията до момента са, че тяхното положение няма да се промени. Ако се промени нещо, то ще бъде за хората, които имат намерението тепърва да емигрират във Великобритания", каза още той.

Според него икономическите последствия за самата Великобритания ще бъдат много тежки. "Тепърва политиците, защитавали този избор, ще осъзнаят, че сметката идва много по-бързо, отколкото очакваха", заяви Даниел Митов. Той даде пример с Найджъл Фараж, който призна, че прокламираната от поддръжниците на Брекзита теза, че след изхода от ЕС седмично ще бъдат спестявани 350 млн. паунда и те ще се вливат в британското здравеопазване, е невярна. "Проблемът на популистите е този – те много лесно обещават решения, но после не могат да ги изпълнят", обобщи външният министър.

На въпрос как му звучи излизане на България от ЕС, Даниел Митов заяви, че "изобщо не ми харесва идеята за подобна стъпка". Той посочи, че до момента страната е платила около 7 млрд. вноски за ЕС, а е получила над 14 млрд. евро от структурните фондове и над 4 млрд. по земеделски програми.

Дневник