Британският представител в Европейската комисия съобщи в събота, че подава оставка след референдума от четвъртък, в който мнозинството от гласувалите негови сънародници избраха страната да напусне Европейския съюз.

"Не вярвам, че е справедливо да продължавам като британски еврокомисар сякаш нищо не се е случило", се казва в изявлението на Джонатан Хил, отговарящ за финансовите услуги в ЕС. "Затова уведомих (председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер) че ще се оттегля".

Хил допълва, че предаването на поста му трябва да стане без създаване на хаос, поради което ще продължи да изпълнява задълженията си за нормална смяна в следващите седмици. Малко след това "Ройтерс" съобщи, че постът е прехвърлен на латвийския еврокомисар Валдис Домбровскис.

Бившият премиер на Латвия отговаря за единната валута и е зам.-председател на Европейската комисия. Великобритания има право да посочи нов свой представител за еврокомисар за времето, в което тя ще остане в ЕС, като в консултации с Юнкер ще се определи ресорът.

Новината съвпадна със съобщение от Шотландия, че властите там настояват веднага да започнат разговори с евринституциите в Брюксел и страните от ЕС "за защита на отношенията на Шотландия с ЕС и на мястото ни в единния пазар".

Първият министър Никола Стърджън обяви, че местното правителсто подготвя законови проекти за нов референдум за независимост от Велиобритания по-малко от 2 години след неуспешния (55 на 45 процента) за националистите референдум от ноември 2014 г.

Тогава също възникна проблемът с принадлежността на Шотландия към ЕС и от Брюксел обясниха, че е невъзможно автоматично една евентуална независима Шотландия да стане 29-и член на съюза и ще трябва да кандидатства отново, както всички останали желаещи демократични държави съгласно Член 49 от Лисабонския договор.

Сега говорителка на Еврокомисията казва, че "ако има молба за разговори, сигурна съм, че ще има отговор, но не мога да коментирам събития, които не са се случили". Както през 2014 г., има експерти, които смятат, че не е изключено ЕС да се съгласи за ускорена процедура за приемане на независима Шотландия, а не да се следва дългогодишният път, който изминават кандидатки като Албания, Сърбия или Турция. Този път обаче политическият момент е различен и страните от ЕС може да са мотивирани от това да демонстрират, че съюзът не се разпада.

Близо две трети (62%) от избирателите тук гласуваха за оставане в ЕС, докато в национален мащаб резултатите дадоха с 52% победа на привържениците на Брекзит.

Стърджън съобщи още, че в следващите две седмици ще покани в официалната си резиденция в Единбург всички базирани в Шотландия дипломати от ЕС. Подобен ход изглежда като опит да бъде заобиколено централното правителство в Лондон, коментира "Гардиън".

В главния град на Шотландия има генерални консулства на няколко от големите страни в света и ЕС и премиерът каза, че ще ги помоли да успокоят сънародниците си, че са добре дошли в Шотландия и че шотландците ценят присъствието им.

"Хората от други страни в ЕС, които са ни удостоили с честта да изберат Шотландия за свой дом, са добре дошли. Искам да се убедя, че това послание ще бъде чуто в цялата страна."

Тя събра на извънредно заседание правителството в Дъблин и обяви, че създава специална група от финансови, правни и дипломатически експерти, която да съветва министрите относно всички възможности да се запази еврочленството.

Правителството е одобрило решението ѝ от петък да започне незабавна подготовка за референдум за незавсимост. Засега представители на Стърджън не потвърждават, че съответният закон ще бъде включен в програмата ѝ за новия парламентарен сезон, която тя трябва да представи през септември.

Матю Елиът, ръководител на победилата на референдума кампания Vote Leavе, заяви в интервю за "Ройтерс", че Великобритания би трябвало още преди да е активирала Член 50 от Лисабонския договор да започне преговори за отношенията си ЕС след като вече не е член на съюза. След подобно уведомление към останалите 27 држави започва да тече двугодишен срок, в който трябва да приключат преговорите за напускане на ЕС. Няколко водещи държави в съюза вече заявиха, че преговорите с необвързаната с ЕС Великобритания трябва да започнат след като тя реално вече не е член.

Но Елиът казва, че "не мисля, че трябва бързо да задействаме Член 50". "По-добре е през лятото да се слегне вдигналият се прахоляк и през това време да има неформални преговори с другите държави".

Дневник