Софийският градски съд даде ход на делото за регистрацията на "Демократи за отговорност, свобода и толерантност" (ДОСТ). Заседанието продължи кратко, а съдия Лилия Илиева обяви, че ще се произнесе по искането за регистрация в срок, който според закона е 14-дневен, но е инструктивен.
Председателят на ДОСТ Лютви Местан отказа да коментира евентуален отказ от страна на съда. "Предлагам да изчакаме решението", каза той и добави, че така е редно от уважение към българския съд и защото не е редно да се градят хипотези върху хипотези.
Той коментира пред журналисти, че е влязъл спокоен и уверен в залата, защото ДОСТ са представили изрядни документи. "Имаме вътрешната убеденост, че ДОСТ е силен ресурс за по-нататъшното развитие на България като евроатлантическа държава с реална демокрация", отбеляза Местан.
По думите му е направило впечатление, че прокуратурата, която преглежда всички документи за конституционно- и законосъобразност, е представила категорично становище, че са покрити всички законови изисквания. На база на това прокуратурата е предложила на съда да регистрира партията. "Това е много важно обстоятелство и струва ми се, че постави точка на внушения, които идват от определени политически среди, основно от крайно националистическите, че едва ли не има нередности в документите", коментира Местан.
Според него кореспонденцията със съда и указанията му, на които ДОСТ е отговорила доблестно в срок, не могат да се определят като пропуски или още по-малко нередности.
Лидерът на ДОСТ коментира и поискания отвод на съдебния състав след последното му указание от началото на месеца за представяне на конкретните способи, с които ще се осигури независимостта на българските медии от олигархични обръчи, и да се даде пример за решително и всеобхватни реформи в съдебната власт като условие за решително противодействие на задкулисието и др. Искането за отвод по думите му било ярък израз за очакването на ДОСТ съдът да бъде обективен, безпристрастен и да бъде глух на националистическите изстъпления по адрес на партията.
"Това беше наше право да го искаме, право на съда е да го откаже и ние повече не го коментираме. С определение този състав отказа да се отведе и ние уважаваме това решение на българския съд."
Той обясни и какво е отговорила ДОСТ на съда по отношение на това какво ДОСТ разбира под "установяване". Партията е избрала подход, "при който се позовахме на лексикалния кодекс на българския език, който се нарича тълковен речник", обясни Местан. В него били възприети два подхода за изясняване на семантичното поле на думите в българския книжовен език. Значението на думата да се представя чрез речникова статия, която подробно обяснява значението, или да се представя чрез друга дума - синоним.
Така от партията са представили пред съда обяснения, че под "безусловно установяване" разбират "утвърждаване у всеки български гражданин на чувство на гордост, че е част от българската нация".
За съдебната реформа Местан обяви, че ДОСТ има легитимната политическа цел, ако е необходимо да се свика Велико народно събрание. То или трябва да извърши необходимите реформи, или да делегира тези си правомощия на обикновеното Народно събрание. Тъй като досегашната реформаторска воля за дълбоки реформи в съдебната система се е сблъскала с ограниченията, наложени от 7-ото Велико народно събрание.
ДОСТ са обяснили на съда и какво разбират под "реформаторски сили". Това не били само политическите сили, които биха могли да изредят, а включвали и граждански сдружения, ад хок граждански обединения и самите граждани, носители на реформаторски идеи. Но "в устава няма как включим имената на всички", отбеляза Местан.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар