Около една трета от медиците в България или 10 хиляди специалисти са получили някакъв вид спонсорство през миналата година от фармацевтичните компании, членуващи в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). Предварителните отчети за разходи през 2015 г. показват, че 22-те фирми и други научноизследователски компании в организацията са дали около 21 млн. лева за участие в научни и образователни семинари и лекторски хонорари на български лекари.

Това съобщи директорът на ARPharM Деян Денев на пресконференция вчера, цитиран от в. "Сега". Оповестяването на данните за подобни инвестиции занапред ще е годишна практика на Асоциацията, тъй като през миналата година фармацевтите подписаха и въведоха Кодекс за оповестяване на разходите за медицински специалисти и здравни организации по модел на кодекса на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации. Подробните отчети на всяка една фирма, подписала кодекса, ще бъдат публикувани на 30 юни.

От похарчените 21 млн. лева за спонсорство през 2015 г. 14 млн. са предоставени за медицинските специалисти и 7 млн. лв. - на здравни, съсловни и професионални лекарски организации. В разходите се включват например сумите за регистрационни такси за участие в конференции и семинари, пътуването и престоят до тях. Близо 60% от получилите такава субсидия са дали съгласието си да се съобщи името им, уточни Денев.

"Сътрудничеството между медицински специалисти и фармацевтичната индустрия е жизнено важно за развитието на медицината. Лекарствата са високотехнологични продукти и тяхното разработване, прилагане и механизми на действие изискват обяснение, обмяна на опит и знания между индустрия и лекари. Само по този начин правилното и ефективно лечение на пациентите е възможно, само така могат да се разработват нови терапии", каза Деян Денев.

Допълнително през годината индустрията е инвестирала около 150 млн. лв. в научноизследователска дейност като клинични изпитвания и неинтервенционални проучвания. Участващите медици в тези проучвания също са получавали заплащане от фармацевтите.

Прогнозите са, че до 2018 г. инвестициите в клинични изпитвания у нас ще достигнат 190 млн. лв. По последни данни годишно в България стартират около 190 нови проучвания, а всеки месец в различните програми влизат около 1000 души, нуждаещи се от иновативно лечение.

По думите на председателя на Българската асоциация по клинични проучвания д-р Иван Георгиев, инвестициите в клинични изпитвания оказват изключително позитивно влияние върху бюджета за здравеопазване, защото по-голямата част от тях са за медикаменти за пациентите, за които иначе би трябвало да плаща здравната каса. С друга голяма порция от субсидиите се купува апаратура за центровете за клинични проучвания, както и за осигуряването на цялостната медицинска грижа за пациентите, включени в изпитванията.

dnevnik.bg