Кандидатите за професори, доценти и главни асистенти ще трябва да отговарят на минимални национални критерии, а не на изисквания, определени от самите университети, както е в момента.

Те ще се определят чрез числови стойности на обективни показатели, които са разписани в одобрените на второ четене с голямо мнозинство от парламентарната образователна комисия днес промени в закона за развитието на академичния състав. Целта на поправките е да бъде прекратено ударното хабилитиране на професори и доценти през последните години след закриването Висшата атестационна комисия (ВАК) към Министерския съвет.

При последните редакции на текстовете по предложение на Реформаторския блок (РБ) от критериите отпадна размерът на привлеченото финансиране по научни проекти, но тази дейност също ще бъде отчетена при хабилитирането. Магистърските и бакалавърските дипломни работи, с които обикновено се занимават кандидатите за главен асистент, също няма да се броят.

Основните критерии са научните постижения като брой авторски монографии, брой статии в реферирани списания, брой глави в книги и др., както и академичните постижения като защитили докторанти, брой разработени нови лекционни курсове и упражнения, брой написани учебници и др.

След като промените бъдат одобрени в пленарната зала, критериите за всяка научна област и точките към тях ще бъдат разписани от образователното министерство в правилник към закона. Те ще трябва да залегнат като минимални изисквания в правилниците на университетите, които да ги надградят.

Депутатът от Патриотичния фронт (ПФ) доц. Милен Михов изрази опасения, че правилникът на просветното министерство ще се забави, както в момента се случва със стандартите за прилагане на закона за предучилищното и училищното образование, което на практика ще забави и хабилитирането по единни критерии. Колегата му от БСП Стоян Мирчев цитира текст от закона за административните актове, според който приемането на правилниците към законите трябва да става заедно със самите закони. Петър Чобанов от ДПС смята, че закон без правилник е като подписване на "празен чек". Зам.-министърът на образованието Иван Димов ги увери, че правилникът ще бъде готов в срок, който депутатите определят в преходните и заключителни разпоредби на закона.

Очаква се следващата седмица депутатите от образователната комисия да определят дали званията да се дават от научно жури или от комисия. Второто четене на поправките в закона за развитие на академичния състав в пленарна зала ще бъде след лятната ваканция на депутатите.

Дневник