Правната комисия одобри окончателно таван от 35 изборни секции във всяка държава извън България, като за изборните бюра извън дипломатическите и консулски представителства ще се изискват 60 заявления.
Според приетите изменения росланиците или консулите във всяка държава ще правят мотивирано предложение до Централната избирателна комисия (ЦИК) къде да има секции, така че да бъде спазено ограничението. Крайното решение ще бъде на ЦИК.
Друга одобрена промяна в Изборния кодекс предвижда населените места с над 350 жители да избират пряко кмет. Сегашното ограничение е за 400 жители.
С аргумента, че са извън обхвата на приетия на първо четене законопроект бяха отхвърлени редица предложения на ДСБ и на независимия депутат Георги Кадиев за връщане на стария режим за разкриване на автоматични секции зад граница, за което настояваха сънародниците ни.
Въпреки че е извън обхвата на приетия на първо четене законопроект обаче мнозинството даде сводоба на Централната избирателна комисия (ЦИК) да прехвърля на други институции свои задължения по осигуряване на избирателните комисии. "Органите на изпълнителната власт и другите институции осъществяват дейности от организационен и технически характер по осигуряването на избирателните комисии, включително с бюлетини, изборни книжа, техника, консумативи и други материали", прие правната комисия със 7 гласа "за", 2 "против" и 2 "въздържал се".
Администрацията на Министерския съвет е изпратила становище до правната комисия, че не подкрепя това предложение дошло от ЦИК. Според правителствената администрация се налага изводът, че органите на изпълнителната власт и другите институции ще трябва да изпълняват "дейности от организационен и технически характер" (което според тях означавало всички дейности по преценка на ЦИК), за да се осигурят избирателните комисии, а не изборния процес като цяло.
"Считаме, че предложената от ЦИК промяна ще доведе до неяснота и размиване на права и отговорности на отделните субекти в изборния процес. От мотивите към предложението не става ясно и защо се иска евентуално отлагане с 2 годии на влизането в сила на променените разпоредби", се казва в становището.
"Излиза, че ЦИК има задължение само да получават заплата", коментира Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт. Димитър Делчев от Реформаторския блок посочи, че това пробутване на отговорност от институция на институция е непочтено, но най-важното било дали ще има нормално обезпечени избори.
Формално предложението не е част от проекта, приет на първо четене, но било обсъждано и правната комисия е поела ангажимент съм ЦИК да го дискутира, обясни председателят на комисията Данаил Кирилов.
Дневник
Коментари
Добави коментар