Депутатите ще гласуват на първо четене днес антикорупционния закон, с който се предвижда създаването на нов единен орган и различна процедура за отнемане на противозаконно придобито имущество. Той е подготвен от екип на вицепремиера Меглена Кунева.
Миналата година сходен проект, станал популярен като законът на Кунева, беше отхвърлен на първо четене в парламента. В първия проект антикорупционният орган, наречен Национално бюро, обединяваше три органа - Комисията за конфликт на интереси, Боркор и звено от Сметната палата. В новия вариант към тях се добавя и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.
Бюрото ще може да иска разкриване на банкова, застрахователна и данъчна тайна, ще има достъп и до базата данни на Централния кредитен регистър. Кръгът на лицата, които обхваща законът, са тези, заемащи висши държавни и други длъжности, както и лицата, имащи правомощия по разходване на публични средства. Допълнително са включени няколко категории лица в системи с повишен корупционен риск. Добавени са и офицерите от висшия команден състав на въоръжените сили.
По отношение на магистратите е предвидено те да подават декларации за имущество и интереси към Инспектората към ВСС, който да използва софтуерната система и методите на Бюрото. При установени несъответствия Инспекторатът ще сезира Бюрото за извършване на задълбочена проверка на имущественото състояние. С промените в Конституцията инспекторатът получи повече правомощия.
Разширен е кръгът на обстоятелствата, които са задължителни за деклариране - чуждо недвижимо имущество и чужди превозни средства, подлежащи на регистрация, на стойност над 10 хил. лв., които лицето ползва повече от 3 месеца, и обучения, ако еднократната им стойност надхвърля 10 хил. лв.
Запазва се задължението за деклариране имуществото и доходите на съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца, но според новия проект трябва да се декларират имуществото и доходите и на лицето, с което задълженият е във фактическо съпружеско съжителство. Законопроектът предлага и първата легална дефиниция на понятието в българското законодателство – съжителство на съпружески начала, продължило повече от две години.
В началото на юни правната комисия подкрепи проекта, с ангажимента на председателя й Данаил Кирилов да се доизглажда между първо и второ четене. Тогава Кунева отбеляза, че са получени над 300 бележки по проекта, като по-голямата част от тях са конкретни и могат да бъдат обсъдени.
Близо месец преди това законопроектът беше отхвърлен от ресорната комисия за борба с корупцията. Критиките на депутатите бяха основно насочени към предвидената в проекта възможност до Бюрото да се подават анонимни сигнали.
Върховният касационен съд (ВКС) също разкритикува някои от текстовете в становището си по проекта. Според магистратите в него има неясни термини, и се изразява съмнения, че със закона може да се стигне до произвол.
Дневник
Коментари
Добави коментар