В деня на 70-годишнината от създаването на регионалните статистически органи, от местното бюро определиха образа на средностатистическия шуменец днес.
Той е на средна възраст от 42.9 години, със средно образование. Живее в собствено жилище, в домакинство със среден брой членове от 2.5 лица. Получава брутна месечна заплата от 788 лева, с над 150 лева по-ниска от тази на средностатистическия българин. Заплатата му осигурява 50.3% от дохода на неговото домакинство. Близо 30% от неговите разходи са за храна и безалкохолни напитки. Годишно потребява над 33 л. алкохолни напитки, предимно бира, и над 380 бр. цигари.
Българската статистика е “родена” през 1880 г., когато на 25 юни, с указ на Княз Александър Батемберг, към тогавашното Министерство на финансите се създава „Статистическо организационно отделение”. На 5.07.1946 г. Народното събрание приема Закон за организирането на статистиката в България, по силата на който Главната дирекция на статистиката преминава на пряко подчинение на Министерския съвет. На основата на същия закон се изграждат местните статистически органи – Областни статистически служби, в които са назначени районни статистици – в селските и градските общини и големите градове.
За тези 70 години населението на шуменска област е намаляло с 44 195 души. В годината на създаване на регионалната статистика, към 31 декември, наличното население в рамките на днешната област Шумен е 219 915 души (3.1% от населението на България), а град Шумен е с налично население от 35 750 души.
Към 31 декември 2015 г. населението на област Шумен е 175 720 души – 2.5% от населението на страната, а град Шумен е с население от 77 709 души.
Първият регионален статистически годишник, в който откриваме данни за областта, е издаден през 1957 г., от Окръжно статистическо управление – Шумен. Регионални сборници със статистическа информация се издават периодично и през следващите години, като последните два са на технически носител – CD.
Съгласно първата регионална публикация, в средата на миналия век статистиката регистрира брой радиоточки и изпратени телеграми. Днес обект на статистическо наблюдение са съвременните информационни и комуникационни технологии. По данни от статистическото проучване, проведено сред домакинствата от област Шумен през 2015 г., относителният дял на лицата на възраст между 16 и 74 навършени години в областта, които използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично е 60.2%.
По информация от архивното шуменско статистическо издание, през 1956 г. в рамките на днешната област Шумен:
се раждат 5 084 деца, от които 98.6% са живородени;
на 1 000 мъже се падат 992 жени;
водоснабдени са 40.7% от населените места;
има 16 хотела, с общо 322 легла.
Днес в област Шумен:
са родени 1 612 деца, от които 99.3% са живородени (2015 г.);
на 1 000 мъже са падат 1 044 жени (към 31.12.2015 г.);
водоснабдени са 100% от населените места;
работят 32 хотела с 1 249 легла (2015 г.).
70 години след създаването на местните статистически служби търсенето на регионална информация нараства ежегодно. Изследванията, провеждани от отдел „Статистически изследвания – Шумен“ обхващат всички сфери на социално-икономическия и културен живот на област Шумен. Потребители на статистическата информация са структури на държавното и местното управление, представители на бизнеса, академичната общност, институции и организации, медии и граждани.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Къде ги видяха тия заплати бе?
deliormanec
кадеса тези 788 лева
Шуши
Айде прочети малко за процент и тогава говори де.На тоя етикет алкохол ли пише а. 12 % е съотношението ечемик и вода, което значи плато. С езика на пивоварите, а не алк.съдържание.То има бири с високо съдържание на алкохол ама не и светла бира.
Шуши
Ти представи си от две бири ще се отряскаш здраво.
2510
Харесвам статии със статистически данни за Шумен и областта и бих искала по-често да се публикуват такива.
Колкото до това, дали някой смята, че изнесеното е вярно или невярно, това си е негово право - да вярва или да не вярва. Аз само ще отбележа, че статистиката е сериозна наука и ако не се използва целенасочено за политически цели и манипулации, тя е сериозна база от данни за развитието на всички отрасли и сфери на обществения живот.
8
Който се чуди за такива заплати,ще му кажа-примерно един чиновник взема 1000 лв., ти-400 и готово...Средна заплата 700...
бираджията
Преди години когато Бирената наистина работеше имаше опашка от камиони натоварени с ечемик чак до Томбул джамия.Сега когато само бутилират пътя е свободен.Само не мога да разбера с какво ги пълнят бутилките явно ползват някакъв концентрат,затова и бирата вече не е същата...
sss
ето ви пример за статистика:
Шефа ми взема голяма заплата и яде месо, аз вземам малка заплата и ям картофи - средностатистически и двамата ядем мусака............................
е те това е статистиката :Д
100янов
Да бе да 788 лева ,егати лъжата.Средната заплата е 450-520 лева рядко има заплати 788 лева