Според президентът Росен Плевнелиев националисти и популисти, които си играят със страховете на хората, никога досега в историята на човечеството не са довели в дългосрочен план до нищо добро. Нито един техен проект не е показал, че устойчиво работи за прогрес и за развитие на хората.

"Пазете се от националисти и популисти", призова Плевнелиев в интервю за "Нова телевизия". "В България

популистите ще ги познаем по това, че са били навсякъде - в целия спектър на политическото пространство

- и в лявото, и в средата, и в дясното. Те използват всяка една всекидневна ситуация, в която хората са притеснени за нещо, за да играят с техните страхове. Те са част от демократичността, но трябва да се внимава с тях", обясни той.

Според него "никой не печели нищо от Brexit", а всички са губещи. "Печели може би една група националисти и политици", добави той и определи като "елементарно" решението на лидерът на крайната десница във Великобритания Найджъл Фараж и бившият кмет на Лондон и водещ активист за излизане от ЕС Борис Джонсън да си подадат оставките, като нарече това "предателство".

Попитан за отказа си да се кандидатира за втори мандат президентът декларира, че сам е взел решението. "Взех сам своето решение и се радвам, че го взех навреме. Бях честен и към народа, като казах много ясно и защо. Всички са наясно с личните причини, които аз имам, още повече народът знае за трагедията, която ме сполетя мен и семейството ми преди по-малко от година", каза той и отрече зад формулировката "лични причини" да стои нещо друго.

Плевнелиев призна, че дълго е обмислял това решение и изрази надежда следващият президент на България "да е още по-ефективен и още по-полезен на обществото". Той заяви, че е бил наясно с огромната тежест, която поема както в личен, така и в обществен аспект. "Влязох в политиката не заради стола на президента и заради властта на президента. Просто почувствах, че мога да дам на обществото.

Бях посадил своите дървета, построил своите къщи – исках да дам

Дадох и продължавам да давам, ще продължавам да го правя и в бъдеще, независимо с каква роля", увери той.

"Протоколът в дипломацията вече е изместван назад, ефективността е напред." Така коментира президентът въпроса за заявеното още в началото на мандата му желание на съпругата му да не бъде първа дама по протокол. "В дипломацията се гони преди всичко ефективността, всичко трябва да се случи за няколко часа. От тази гледна точка, искам да кажа, че България е добре представена със своя президент по света. Търсим ефективност, търсим резултати. По-малко протокол – повече ефективност", обясни той и добави, че почти няма държавен глава, който да е бил с първата дама в своите посещения.

Като "добре пазена тайна" определи Плевнелиев името на кандидат-президента на ГЕРБ с уточнението, че кандидатите са няколко на брой. "Пожелавам успех на всяка една от политическите сили. Леко съм притеснен, че кандидатите вече не излизат, въпреки че не съм аз този, който трябва точно да насочи разговора в тази посока, най-малкото защото, ако се върнем назад във времето, моята кандидатура също я обявихме в последния момент", припомни той.

Плевнелиев коментира думите си от представянето на доклада на Центъра за изследване на демокрацията вчера, че "държавата е завладяна от чужди и частни интереси и корупция". "Проблемът е ясен, народът го вижда, не бива да се крие и не бива да се замита", заяви президентът. По думите му докладът за корупцията е "много тежък, посочва сериозни, системни проблеми" и трябва да бъде внимателно анализиран от политиците.

Според държавния глава "държавата е на прав път" - има прогрес в някои направления, като борбата с някои сиви сектори – контрабандата на цигари, наркотици, но "можем да бъдем много по-решителни в борбата с корупцията". "Това, което се видя, е, че по времето на Орешарски имаме пик в усещането на гражданите за корупция

Оттогава започва да спадът", каза той и добави, че тогава е бил прав, но сам. Като еталон за корупция Плевнелиев посочи основно енергетиката, а попитан дали като говори за "Голям шлем", има предвид Георги Първанов и дали това не е, защото той често го критикувал, че е слаб президент, каза:

"На мен би ми се искало именно този президент на България да излезе и да обясни неговата позиция по "Големия шлем. Също така би ми било интересно да обясни позицията си украинската криза."

Президентът настоя да се търсят виновни за фалита на КТБ, както и за харчовете около АЕЦ "Белене" и допълни, че трябва да се подходи държавнически и да се търсят виновните за това докъде са докарани тези милиардни проекти. "В казуса КТБ например трябва да се тръгне по пътя на парите. Намерете ги, върнете ги, покажете, че този път е по-различно", призова той и посочи, че гледа на "Белене", КТБ и фалирането на банките през 1997 г. като на едно и също нещо. "Сега ни осъдиха 550 млн. евро да платим за "Белене", преди това бяха налети милиарди. И разбираме, че тези милиарди са наливани дори без договор. Така ли трябва да се действа? Дали става въпрос за проекти за 1000 лв. или за за 1 млн. лв., трябва да има договори."

Росен Плевнелиев коментира, че не е гледал кадрите с неговата скъсана снимка в предаването "Шоуто на Слави" заради това, че даде на Конституционния съд част от въпросите, които предаването инициира. Според президента изводът от това е, че "един референдум с няколко откровено противоконституционни въпроса мина през Народното събрание без никакъв дебат", и посочи, че поради това се е намесил. Според него важното е, че в обществото има дебат за скъсаната снимка.

Държавният глава подчерта, че с премиера Бойко Борисов са бори приятели и нямат конфликт по отношение на позициите спрямо Русия. "Аз съм държавен глава, но съм и инженер.

За да решиш един проблем, трябва да го посочиш

Много просто е и с Русия – посочвам проблема. Освен че го посочвам, имам и позиция", каза той и добави:

"Когато е трудно и когато е тежко, трябва да се знае кой кой е и за какво се бори. Лично аз не виждам бъдещето на България в казахските степи по никакъв начин. И не виждам - също така и не съм съгласен с това България да бъде една трета страна в един безумен, безсмислен и никому ненужен спор между две бивши империи на изток от нас. Не това е нашата посока и когато две бивши империи спорят, ние трябва да се държим като европейци. Ние сме европейци, не сме в степите", заяви Плевнелиев.

На въпрос за бъдещата си кариера той коментира, че не знае какво ще работи, но знае какво ще прави - "същото, каквото и досега - ще бъда посветен на европейското и демократично развитие на България, няма значение под каква форма".

dnevnik.bg