Владо Руменов, координатор на протестните инициативи срещу промените в Закона за културното наследство и един от гостите в предаването "Денят започна с култура" от 30 юни, което предизвика гнева на министъра Вежди Рашидов, е бил освободен от работата си в Националната галерия на следващия ден.
"Дойдох на работа на следващия ден, 1 юли, и в новата длъжностна характеристика, която ми представиха за подпис, пишеше, че за заеманата от години от мен длъжност внезапно се е наложило завишаване на ценза", обясни той пред "Дневник". Въпреки че работи в Националната галерия от 1976 г., според новите изисквания вече трябва да има степен бакалавър по изобразителни изкуства. За промяната няма никакво предизвестие. Нещо повече - другите двама служители със същата длъжност, които не отговарят на изискването - Димитър Акалиев и Ивайло Димов, са преназначени на нови постове, а той - освободен.
При цялата ми добронамереност и разбиране на материята нямам никакъв логически отговор освен политически натиск, заяви Руменов пред "Дневник". Руменов е координатор на Гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство и едно от публичните лица на протестите срещу приетите поправки в закона за наследството в последната година.
Руменов, скулпторът Велислав Минеков и арх. Дафина Барфончовска бяха гостите в предаването "Денят започва с култура" от миналия четвъртък, заради което Вежди Рашидов се обърна към водещия Георги Ангелов с думите "...съветвам го да не иронизира толкова често държавата, на чиято ясла е и неговата заплата". Асоциацията на европейските журналисти и Минеков искат оставката на министъра на културата заради натиск над медиите.
Директорът на галерията Слава Иванова: Не знам защо се прави връзка между двете
Потърсена от "Дневник", директорката на музея изрази изненада, че освобождаването на служителя ден след предаването може да породи съмнения и въпроси. Случаят няма нищо общо с политическата активност на Владо, заяви Иванова, която го нарече "роден протестър". Тя призна, че промяната на длъжностната характеристика е претекст "за по-щадяща" раздяла, а истинският повод е "серия от пропуски в трудовата дисциплина".
За пример посочи, че Руменов тествал неоторизирано паник бутоните в криптата на "Александър Невски" и предизвикал хаос. Тя обаче не му отправила писмени предупреждения, защото след това излязъл в дълъг отпуск по болест. "Събраха се много неща, беше неефективен", обобщи Иванова. На въпрос защо го освобождава точно в деня след спорното предаване отвърна, че става дума за "стечение на обстоятелствата", и отрече да е била обект на натиск. "Не сте ли съгласни, че такива неща могат да се случат", запита тя.
"Познаваме се от години, аз не бих си позволила да си играя със съдбите на хората, още повече че и аз съм била уволнявана", добави Иванова. По време на правителството на Пламен Орешарски тя бе свалена от директорския пост в Националната художествена галерия заради съмнения за парични злоупотреби, но впоследствие съдът изчисти името й. През януари 2015 г. отново бе назначена от Вежди Рашидов, първо за временен директор на новия мегамузей, включващ "Квадрат 500", и после с конкурс, в който бе единствен кандидат.
Руменов определи обвиненията в нарушение на трудовата дисциплина като измислени и заяви, че ще търси правата си в съда. Остават му само 5 години до пенсия. Мариела Маламатенова, заместник-председател на синдикалната организация на КНСБ към Националната галерия, заяви, че вече са се обърнали към Слава Иванова с писмо за възстановяването му на работа, в което посочват и борбата му за опазването на културно-историческото наследство. Обвиненията, че е отсъствал неправомерно, са опровергани от колегите му, заяви тя.
dnevnik.bg
Коментари
?
Е, прав е Рашидов. Господинът се прави на разбирач, а няма степен даже "бакалавър" / от преди- все едно няма полувисше /. В някои длъжностни характеристики има клауза, че работещият не бива да накърнява доброто име на институцията.