Закон за старите българки столици – Плиска Велики Преслав и Велико Търново готвят от Реформаторския блок.

Това съобщи на пресконференция днес народният представител Димитър Делчев.
Делчев е на посещение в Шумен заедно с министърът на образованието и лидер на „Движение България на гражданите“ Меглена Кунева.

„Целта на Закона за старите български столици е трите града Плиска, Велики Преслав и Велико Търново да станат приоритетни за държавата. Старите ни столици трябва да изглеждат в отличен вид за туристите, които ги посещават“, каза Димитър Делчев.

Той допълни, че идеята не е нова, но сега в Реформаторския блок се опитват да я доразвият.
Депутатът обясни, че предложението за подобен закон е дошло от жителите на Плиска, с които той се е срещнал неотдавна.

„Държавата и общините трябва да намерят общ механизъм, с който да опазим културното и историческото си наследство и да се погрижат за инфраструктурата на старите столици“, каза Делчев. Той допълни, че имат намерение да вкарат предложението си за Закона за старите български столици до края на юли в Народното събрание, за да може по него да се започне дебат.

Делчев и Меглена Кунева изразиха надежда, че подобен закон ще получи широка подкрепа от всички депутати.

На пресконференцията Меглена Кунева заяви, че предстои обсъждане на промяна на датите за външно оценяване на седмокласниците.
„Такова предложение дойди от страна на учителите. Те предложиха външното оценяване на учениците от 7 клас да се провежда в периода 15-20 юни. Това ще се подложи на обществено обсъждане и ако се приеме от всички, то ще стане факт“, допълни министърът на образованието.

На въпрос какво ще стане с учителите от училищата, които ще бъдат закрити, Кунева отговори, че преструктурирането на учебни заведения не означава, че учителите ще останат без работа.
„Учителите от училищата, които не отговарят на стандартите и ще се закрият, такова училище има и в Шумен, ще отидат на работа в друго училище“, разясни Кунева.

На въпрос ще успее ли Реформаторския блок да излезе с единна кандидатура за президентските избори Меглена Кунева отговори, че винаги е държала на такава единна кандидатура.
„Аз съм за един кандидат. Няма пречка да се обединим, независимо от това дали кандидатурата е партийна или не“, каза Кунева.
Тя даде пример с шуменската организация на Реформаторския блок, която се е обединила около една кандидатура за кмет и е постигнала голям успех.
„Щом може в Шумен значи може и в цяла България“, каза Кунева.

Димитър Делчев обясни механизма, по който в РБ ще излъчат кандидата си за президент.
„Всяка партия от блока ще предложи до 2-ма кандидати. След това номинациите ще се обсъдят и когато имаме готова кандидатура ние веднага ще я представим пред гражданите, няма да чакаме до последния момент“, заяви Делчев.

Днес министър Кунева и депутатът Димитър Делчев се срещнаха с учители от Шумен и региона и посетиха Шуменския университет.

Тема на разговорите с учителите бяха влизащият в сила от 1 август нов закон за училищното и предучилищно образование и предизвикателствата на стартиращата реформа.

„Педагогиката е абсолютен приоритет на мандата ми. Няма ли учители - няма нация, няма и образование. Виждам важната роля на Шуменския университет в създаването на педагогически кадри, особено в контекста на близо половината учители в страната, които в следващите 10 години влизат в пенсионна възраст“.
Това каза министърът на образованието и науката Меглена Кунева на среща с ректора проф. д.и.н. Георги Колев и представители на ръководството на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".

На срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с обучението по педагогически специалности, които МОН постави в списъка с приоритетните направления. „Учителят е в центъра на системата, нашата задача е да мотивираме учителите и да насърчим младите хора да стават учители“, подчерта министър Кунева.

„В момента за образование у нас вече има 1,5 милиарда лева по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". България изоставаше във финансирането и на науката, и на иновации и сега имаме рядък шанс да финансираме тези ключови политики, подчерта Кунева”, като призова Шуменския университет да участва в програмата със свои проекти.

По-късно днес Меглена Кунева и Димитър Делчев присъстваха на учредяването на младежка структура на „Движение България на гражданите“ в Шумен.
Областният координатор на ДБГ в Шумен Даниела Русева каза, че 25 млади хора са заявили участие в новата структура на движението.

След Шумен Меглена Кунева и Димитър Делчев ще посетят Плиска, където ще се срещнат с гражданите на старата българска столица.

ШУМ.БГ