ПГ на "БСП лява България" внесе днес в деловодството на парламента проект на решение за отмяна на решението на Народното събрание за прекратяване на изграждането на ядрена централа на площадката "Белене". Парламентът гласува спирането на строежа на 29 март 2012 г., припомни пред медиите в НС Таско Ерменков.
Социалистите искат също да бъде възложено на правителството да осигури реализацията на проекта, като защити националния интерес, а министърът на енергетиката да информира на всеки три месеца депутатите за свършеното.
Ерменков упрекна двата кабинета "Борисов" в непоследователна политика по отношение на изграждането на ядрената централа.
По думите му идеята за изкупуване на оборудването е "доста екзотична, защото то не е автомобил - втора ръка,- който може да бъде продаден, където и да било, затова се изисква специална площадка, специален проект - такива в момента в света няма". Решението според Ерменков е довършване на АЕЦ "Белене" със стратегически инвеститор при запазване на контролна акция на българската държава и разбирателство с руската страна.
Друг вариант бил съвместен проект с апортиране на собствеността на НЕК върху реактора и площадката, но проблемът с централата задължително трябвало да бъде решен на територията на България. Таско Ерменков заяви, че друг път няма - или обединение в търсене на изход от ситуацията, или "ежедневно увеличаващи се с над 330 хил. лв. задължения" към "Атомстройекспорт".
Затова БСП настоява да започнат консултации между управляващи и опозиция, за да се търси изход от ситуацията. Искаме да подадем ръка на правителството, да сме част от това решение, посочи Таско Ерменков.
БТА
Коментари
Анонимен
тия пак луднаха
Анонимен
Тия пак луднаха - ще ни накарат да гласуваме за Боко.
прогледнал
Морално остаряло начинание!Никой от привържениците на изграждането на ядрена централа не анализира пред народа цялостно, това което се случва при изграждането, експлоатацията и консервацията на такъв обект!Какво се случва при евентуална ядрена авария!?Начинанието е актуално само за тези, които са получили и/или очакват някакви комисионни, грях им на душите!Бъдещето е на ВЕИ и то микро и малки, не огромни фотоволтаични или вятърни паркове, при конкретен обект жилищна или промишлена сграда и всякакъв вид потребител, които не изискват изграждане на допълнителна електропреносна инфраструктура!Тук и евентуално няма или са много малки комисионните!?Пише Ви ИТ магистър, който се занимава с точно такива ВЕИ - напълно екологични и незастрашаващи флора и фауна!?
Евтим
За какви ВЕИ говорите? Слънчевите и вятърните такива, не могат да осигуряват нито достатъчна, нито целодневна и целогодишна енергия в конфигурацията, за която говорите (локални микро-инсталации). Има решения като централи тип "слънчев ВЕЦ, работещ с калиеви/натриеви соли), но това не е нито локално, нито "микро" решение. С какви локални източници ще осигурите мощност 3kW за да може човек да си опече нещо във фурната вечерта, когато няма слънце, в спокоен ден без вятър? Да кажем, че за къща, ще има прилично голяма площ за фотоволтаици (даже да игнорираме цената им) - какво обаче става с жилищна сграда, в която има 150 апартамента и само 500 квадрата покрив? Плюс това, какви ще са тези "локални" решения в големите градове, с голяма гъстота на населението?