Учениците от професионалните гимназии ще имат повече часове по практика и ще полагат изпит по професия като втора матура след дванадесети клас. Това предвиждат промени в закона за професионалното образование и обучение, които бяха одобрени на второ четене от образователната комисия в парламента. Гласуването на близо 80 параграфа днес мина без дебати и с голямо мнозинство.
Текстовете предвиждат практическото обучение в професионалните училища да не бъде по-малко от 70% от общия брой часове за професиите с първа степен на квалификация. Когато изучаваната професия е с втора степен на професионална квалификация, минималната практика следва да е поне 60% от всички часове, а при трета и четвърта степен - минимум 50%. Към момента няма заложен брой задължителни практически часове в обучението.
Получаването на диплома за завършено професионално образование ще става след полагане на първи задължителен зрелостен изпит по български език и литература и втора матура, която ще е задължително по теория и практика на професиите. Досега зрелостниците полагаха три изпита - по литература, по предмет по избор и по професия.
Голяма част от промените се налагат заради привеждане на закона за професионалното образование и обучение в съответствие с приетия миналата есен изцяло нов закон за предучилищното и училищното образование. Една от тях например е задължителното преминаване към общините на земеделските гимназии, които към момента са под шапката на ресорното министерство. Същото се предвижда и за останалите професионални училища, но процедурата е съгласувателна.
Друга поправка урежда статута на професионалните колежи.
С новите текстове се увеличават правомощията на Националната агенция за професионално образование за контрол върху центровете, които извършват такъв вид обучение.
Дневник
Коментари
запознат
А квесторите отново ли ще бъдат външни за училището или както до сега от учители от същото училище, които имат интерес да подаряват професионалната квалификация на учениците си?