След повече от час дебати НС прие проект за решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Комисията за финансов надзор (КФН), представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание, предаде репортер на БГНЕС.

Правилата, които предизвикаха раздор в пленарна зала, бяха необходими във връзка с избирането на нов председател на Комисията за финансов надзор с оглед изтичането на мандата на настоящия председател Стоян Мавродиев. „За” бяха 108, „против” бяха 39 депутати и се въздържаха 28. Предложението за кандидат за председател на Комисията за финансов надзор се прави от народни представители или от парламентарни групи.

Предложението се внася в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси чрез председателя на Народното събрание в 5-дневен срок от приемането на процедурните правила от парламента. Кандидатите трябва да предоставят писмено съгласие по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. предложеният кандидат притежава завършено висше юридическо или икономическо образование и добра професионална репутация, професионален опит и че отговаря на изискването за трудов или служебен стаж по специалността си не по-малко от пет години в сферата на правото, икономиката или финансите през последните 10 години.

За избран в пленарна зала се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати за една длъжност са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за”. Ако никой от кандидатите не получи необходимите гласове се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за”. Ако и на повторно гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за пооткриване на нова процедура по избор.

По време на дебатите Йордан Цонев обясни, че ПГ на ДСП е решила да не подкрепя предложените процедурни правила за избор на председател на КФН. „Тази процедура трябваше да бъде открита по закон преди около 3 месеца, но нямаме ясен отговор защо не беше открита. Тогава щеше да има възможност новият екип да подготви и правилата за провеждане на прегледа на активите на застрахователните дружества и пенсионните дружества, както и стрестестовете, които са предвидени за тях. Онова, което не се казва, но имаме информация, че до последния момент решението на мнозинството е било този състав на комисията да проведе стрестестовете и прегледа на активите и след това да бъде направен избор на нов състав на комисията, защото повечето от мандатите си изтекли”, каза Цонев. Той запита кое налага сега 2 седмици преди приключване на пленарната сесия това бързане, с което се нарушават сроковете.

„Има 5 дни вместо обичайните 14 за предложения, от там нататък са съкратени всички останали срокове. това не кореспондира с отговорността, която трябва да имаме при избора на този орган, който е изключително важен и още по-важен предвид това, което предстои в сектора и предвид на приключващата процедура в банковия финансов сектор. Не разбираме това бързане, ако то е предизвикано от едно писмо на ЕК, с гриф конфиденциално и е било адресирано до премиера и КФН и се появи на страниците на един ежедневник, колко конфиденциално е било то. В това писмо няма нищо, което да ни кара да бързаме. Къде е порокът, който ни кара да бързаме в дейността - непрозрачност? ДПС няма да подкрепи тази процедура, защото не способства за компетентен избор на председател, ще внесе допълнителен смут в самата комисия и бъдещата й дейност”, посочи Йордан Цонев. Защо се бърза сега, запита още веднъж Цонев и добави - може да бързате, но без ДПС.

Румен Гечев от БСП, пък заяви, че решението за избор на председател на КФН е прието съгласно процедурни правила, чието съдържание противоречи на разпоредбите на правилника за организация и дейността на НС ще бъде опорочено поради допуснато нарушение на производствените правила и ще е на лице основание за сезиране на КС с искане да есе обяви неговата противоконституционност. „Спазването на сроковете е задължително с оглед на законосъобразното спазване на процедурата. Всички решения на НС не могат да противоречат на обнародван и влязъл в сила нормативен акт, какъвто е правилникът за организация и дейността на НС. Съгласно правилника на НС избора на органа става съгласно действащото законодателство и след проведена публична процедура. НС приема отделни правила за избор при стриктно съблюдаване на всички нормативни изисквания. Последователността и съдържанието на правилата се определят от самото НС”, добави Гечев. Според него смисълът на 14-дневния срок за публикуване на предложенията за избор и документите на кандидатите е даване на публичност на кандидатурите и възможност за отправяне на въпроси и становища от трети лица.” Спазването на този срок, вместо незаконосъобразното му съкращаване дава възможност за по-продължително и пълноценно обществено обсъждане, повече становища и въпроси към кандидатите с оглед на избиране на най-подходящия кандидат. В правилника не е предвидена разпоредба за съкращаване на сроковете”, каза още Румен Гечев.

Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че председателят на КФН трябва да се избере по най-бързия възможен начин, защото двама от зам.-председателите са с изтекъл мандат. „По-важната тема е капиталовият пазар сам по себе си и това е една от причините да настояваме избора на нов състав на КФН да се извърши по най-бързия възможен начин. Ако не приключим тази процедура до края на юли, тя ще продължи вероятно още няколко месеца, защото НС почива през август”, посочи Добрев. „Изборът на председател трябваше да се състои преди няколко месеца, освен това той трябва да се избере по най-бързия начин, защото двама от зам.-председателите са също с изтекъл мандат. Това не е по вина на Народното събрание, а по вина на председателя, защото председателят на КФН предлага на НС избора на зам.-председатели. Ако парламентът успее да избере председател на КФН до края на месеца в началото на септември той ще може да направи предложение за негови заместници. „Трябва да се бърза, защото капиталовият пазар е изключително важен за развитието на икономиката. Изключително е важен за това да имаме по-висок икономически растеж, отколкото имаме в момента. Отлагайки с няколко месеца, единственото, което ще постигнем, е да забавим процеса на възстановяване на капиталовия пазар”, изтъкна още Делян Добрев.

Според Менда Стоянова, мандатът на сегашния председател е изтекъл на 18 юни, но по закон трябваше да избере нов председател на комисия до 18 май. „Сега, когато това се случва много странно всички до момента са против. Защо са против едни правила, те са такива, каквито са били правилата за всички други регулаторни органи, които сме избирали в НС”, запита тя. Стоянова попита още защо има такава яростна съпротива срещу правилата, тя явно е срещу това, че започва процедурата, която да доведе до смяна, чудно ми е, че сроковете, които са били в процедурата няма да бъдат достатъчни, за да се предложат кандидати или да се запознаят с предложените кандидати. „Тук за една сутрин предложихте шеф на ДАНС. Правилата са абсолютно законни, ако НС ги приеме с решение, те стават равни на закона. Това значи, че всякакви опити тези правила да бъдат изкарани противоконституционни опит да ни се обясни необяснима позиция на лявата половина въобще да изберем председател на КФН”, каза още председателят на бюджетна комисия.

Мартин Димитров от РБ заяви, че в България е започнало да отказва популярно да има регулатори с председатели с изтекли мандата, което става практика. „Реалността е, че има хора в тази зала, които искат този изтекъл мандат да продължи и хората с него да продължат да си бъдат в КФН и да си работят. Това е целта им. Искат председателя на КФН с изтекъл мандат да си седи там, ако може до края на годината. Въпреки закъснението и ясната грешка на колегите от ГЕРБ, е редно да постъпим както трябва и да подкрепим процедурата по избор и да има нов легитимен състав на КФН. Стрестестовете и оценката на активите трябва са се правят от легитимно ръководство”, убеден е Димитров.

Радан Кънев, пък посочи, че се бърза, защото има писмо от ЕК, което казва това, което всички ние знаем. „Бърза се, защото ЕК няма да признае стрестестове, извършени от проваленото и нефункциониращо ръководство на КФН. Освен персонални, комисията има и структурни проблеми. Бърза се, защото е ясно, че провеждане на стрестестове от този състав на КФН е катастрофа-няма да бъдат признати от Европа. Всички знаем, че Мавродиев от години не работи”, добави Кънев./БГНЕС