За пет месеца - от февруари до края на юни, приходите от така наречения данък "уикенд", въведен от 2016 г., се оценяват на 5.2 млн. лв. Това съобщи министърът на финансите Владислав Горанов по време на парламентарния контрол.

Той уточни, че в тази сума не влиза ефектът от неупражненото право на фирмите да прехвърлят нейна собственост върху частни лица, с което да не се налага да декларират ползването на служебни вещи и имущество за лични нужди.

Горанов обаче посочи, че тези сделки, при които номиналните собственици на фирмите прехвърлят вещи на физически лица, които са реалните им ползватели, силно са нараснали през тази година - с 27.9 на сто.

Според министъра при дискусията по въвеждането на това облагане е имало и други ефекти, един от които е, че се е разбрало, че регистрирането на фирма по ДДС не означава, че тя дава право на покупка на вещи с 20 на сто по-евтино.

Той посочи, че продължават усилията да се облекчи процедурата по облагането с този данък. През тази седмица бюджетната комисия в Народното събрание прие, ползването на фирмени автомобили, телефони и друга техника за лични нужди ще се облага с "плоска" ставка от 10%, вместо върху сумата да се дължат и данък общ доход и осигуровки.

"Най-лесно за българския бизнес е да не ползва за лични нужди фирмени активи", обобщи ситуацията министърът.

В допълнение Горанов припомни, че България е поискала от Европейската комисия да разреши по- лесно начисляване на ДДС при покупка и ползване на товарни автомобили и коли с между 6 и 8 места, които са собственост на фирми. Според министъра отговорът на Брюксел ще е положителен, тъй като такава практика вече е одобрена в други страни-членки.

dnevnik.bg