Правната комисия в парламента ще продължи разглеждането на второ четене на проекта за промени в закона за съдебната власт. Разпоредбите ще бъдат обсъдени и гласувани на извънредно заседание. Миналата седмица комисията успя да напредве едва с около 30 параграфа от над 240. Желанието на министъра на правосъдието е проектът да бъде приет и от Народното събрание преди лятната ваканция на депутатите.
Това е вторият пакет промени в закона за съдебната власт, с който се предлага по-големи правомощия на общите събрания на съдиите, промяна на начина на командироване на съдии, различен начин на работа на прокуратурата.
Съпротивата срещу текстовете е най-силна от ДПС и БСП. Те са подкрепяни на моменти и от Патриотичния фронт. Координирана беше атаката срещу съдийското самоуправление. От Реформаторския блок също се включиха с предложение, с което увеличаването на правомощията на общите събрания на съдилищата бе сведено само до възможност. Така след редакциите общите събрания могат да правят предложения за назначаване на председател на съответния съд и могат да изслушват всички кандидати, но не и да изразяват становища. Общите събрания ще обсъждат и приемат всяка година доклада на председателя за дейността на съда, но отпадна поправката, според която "в случай че общото събрание не приеме доклада, председателят изменя и внася за ново обсъждане доклада за дейността си в едномесечен срок". Събранията изслушват предложените от председателя на съда кандидати за назначаване на негови заместници измежду съдиите от съответния съд и може да изразява становище относно предложенията.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар