Проверка, разпоредена от прокуратурата е показала, че компетентните органи в МВР, които издават разрешения за притежание на оръжие или извършване на частна охранителна дейност не спазват закона. Въпреки това държавното обвинение е ограничено в правомощията си и може само да извършва проверки или да продължи "да притиска" контролните органи да изпълняват задълженията си. Това се разбра на брифинг от думите на зам.-главния прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура Ася Петрова. А повода за оповостяване на данните - напрегнатата външно политическа обстановка.

Това е втората проверка по указания на прокуратурата, първата бе през 2014 г. след инцидента в Лясковец, когато един полицай бе убит, а трима бяха ранени при стрелба от барикадирал се в къщата си психичноболен. Тогава били установени множество нарушения във връзка с издаването на разрешителни за притежание на оръжия, както и за последващия контрол и това запазило интересът на прокуратурата за нови проверки, обясни Петрова.

Напрактика от прокуратурата констатират едни и същи проблеми за втори път. Държавното обвинение обаче няма правомощия при неизпълнение на закона, а само когато е установено, че явното му нарушаване. Затова топката е в МВР, което трябва да създаде вътрешни правила и организация за изпълнението им. От обвинението предрекоха, че скоро ще има още проверки.

През 2014 г. са установени над 211 хиляди физически и юридически лица, които имат разрешение за оръжие. Като над 122 хиляди са издаде с цел самоотбрана, а тези с ловна или охранителна насоченост са в пъти по-малко. Издадени за разрешения за над 340 хиляди оръжия и близо 49 милиона боеприпаси.

През 2016 г. са проверени малко над 120 хиляди души с резрешително за оръжие, като от МВР са обяснили на прокуратурата, че останалите не са проверени заради кадрова необезпеченост на областните дирекции на полицията и заради ангажираността им с охрана на спортни и кулутурни мероприятия. При проверката са констатирани 500 нарушения и са съставени блио 200 акта. Като резултат е и отнемането на оръжието в 112 случая.

Най-честите нарушения са свързани с неподаването в срок на заявление за ново оръжие, при изтичане на срока за старото. Според данните на прокуратурата контролните органи издават разрешения за оръжия с цел самоотбрана само на декларативните твърдения на заявителя, без да се прави проверка на необходимостта от оръжието. Има и случай, при който един човек за личната си охрана има 17 огнестрелни оръжия, сред които и картечница, отбеляза Петрова.

Друго установено нарушение в дейността на органите на МВР е липсата на контрол за отнемане на оръжия при отпадане на предпоставките за притежанието им. При висящи наказателни производства, при влезли в сила присъди, при наложено принудително лечение или органичителни мерки по Закона за домашно насилие. Петрова обясни, че прокуратурата не е сигурна дали изобщо има система, механизъм, по който да се уведонявам компетентните органи при липсата на предпоставки за издаване на оръжие, те да отказват - при висящо наказателно дело, мерки за принудително лечение и др. Дори и да има, той не работи, заключи зам.-главният прокурор. А разрешаването на проблема било въпрос на огранизация и вътрешни указания в МВР.

Освен това полицията не води единен, централизиран и пълен регистър на хората с разрешение и оръжията. Такъв се очаква да има след 2018 г., а причината за забавянето, макар той да е законово изискване от преди повече от 5 години - липсата на средства.

Втората насока на проверката е била частната охранителна дейност, а тя е бил извършена от главна дирекция "Национална полиция". В нейния ход не са установени хора, които при изпълнение на частно-охранителни функции да са блокирали улици или да са станали причина за затрудняване на движението по тях, въпреки излъчвани по медиите случаи на предвижване на кортежи. Регистрирани са само четирима души, които извършват охрана без лиценз, като един е свързан със случая от Околовръстното шосе на София от края на февруари.

Има райони без нито едно нарушение, като основните нарушения са в София, допълни Петрова. Изводът на проверката, че основните цели не са постигнати, поради което скоро ще бъде разпоредена нова проверка. По думите на Петрова сега тя е извършена формално. И въпреки че няма санкционни правомощия от дейността на прокуратурата има резултат, защото след проверките и през 2014, и през 2016 г. има отнети оръжия и съставени актове, подчерта Петрова.

dnevnik.bg