95 шуменци са изразили несъгласие с промените в Наредбата за отдаване под наем на общински жилища, които трябва да бъдат обсъждани на предстоящата сесия на местния парламент.
Всички са наематели на общински жилища и в подписката до общинския съвет и неговия председател настояват за „отговорност при обсъждането на този проблем.
Припомняме, че с промените се въвеждат максимални срокове за ползване на апартаментите. Досега такива нямаше. Сега предлаганото изменение ограничава общия срок за настаняване в общински жилища до 10 години за граждани и за щатни служители в общинска администрация, и до 5 години за специалисти, работещи в държавни бюджетни структури.
Протестът им е насочен основно към изречението, „в което е посочено, че в 10-годишен срок ние трябва да „стабилизираме положението си.“ „Как да стане това, когато получаваме ниски заплати, ниски пенсии, работим на две работи и доходите пак не стигат“, питат в подписката протестиращите.
В момента община Шумен отдава под наем 678 свои жилища. Над 30% от наемателите им ги ползват повече от 10 години. Това означава, че когато промените влязат в сила, те ще трябва да ги напуснат или да ги купят по пазарни цени.
Предлаганите изменения не предвиждат промяна на правилата за покупка — основното условие е наемателят да е живял в съответното жилище 3 години.
Друга важна промяна има в системата за класиране на кандидатите за апартамент.
Досега най-много точки получаваха семействата с две и повече деца и самотните родители на непълнолетни деца. Според предлагания текст същите максимални 7 точки вече ще се дават само на семействата, в които има човек с над 90% намалена работоспособност, удостоверена с решение на ТЕЛК/РЕЛК. Самотните родители на непълнолетни и тези с повече от две деца ще получават съответно 5 и 3 точки.
Вече няма да могат да кандидатстват и такива, които имат някакво задължение към общинския бюджет — било такса смет или данък сгради.
Преди дни с предложение за дебат по темата излезе и общественият посредник на Шумен Иван Капралов. Според омбудсмана, предложеният краен срок от 10 години за ползването на общинския жилищен фонд не е лишен от аргументи. Същевременно той веднага породи притеснения и оплаквания пред обществения посредник, които също не са лишени от основания.
Предложения и становища по наредбата могат да бъдат депозирани до 22-ри юли, като след това промените ще бъдат внесени за одобрение от Общинския съвет.
ШУМ.БГ
Коментари
Браво
Време беше да има такава наредба. Аман от такива, дето живеят на гърба на народа- работещи, заможни пенсионери с вили, а на общинско жилище. Че и някои не си плащат консумативите. Я да се направи преглед, кои са раздадени по партийни квоти, кои по роднински, приятелски и т.н.
от народа
някои пък духнали по чужбината, а общинското (народно) имущество или стои празно или заето от някои други, е няма такова "чудо"
000
Ясно ни е колко от настанените са крайно нуждаещи се. И кой се урежда с по-хубаво общиинско жилище. Веднъж дадено - край, що да се занимават общинарите. Отидете и си направете справки колко са се преместили в други градове, държави...но иначе не пускаме общинското. Крайно нуждаещи били...може, но малък процент. Другите ги разчистете, има достатъчно чакащи молби.
Анонимен
Ако наредбата бъде приета, 10-год. ограничение ще важи занапред. От влизането й в сила бройте 10 г. Няма как с наредба някакъв си ОбС да придава обратно действие, законът, който урежда тези отношения няма такова.
Друг е въпросът, че очевидно липсва елементарна логика в някои нововъведения. Не знам как се очаква пълен инвалид с жилищни нужди да си "оправи" положението за 10 г. Нали инвалидите са първи по точки? Или слепият ще прогледне, а на този без крак или ръка ще му израснат нови и ще успеят да намерят нормална работа и да се замогнат, че и жилище да си купят?!
наблюдаващ
Поздравления:д-р Маркова с ГЕРБ и Реформаторите са на път да има правила!
Гражданин
Дано и в ТЕЛК занапред да слагат по-читави,че да не раздават наляво и надясно- инвалидност. Аман от мошеничества. А, който наистина е инвалид ясно е,че след 10 години ще се търси решение. Но да не тръгнат сега и здравите към ТЕЛК.
Анонимен
Прочитайки подписката, лесно можеш да се ориентираш за авторите й. Що за нахалство и наглост е исканото в подписката?! По тази логика държавата е длъжна да подсигури жилище на всички с ниски доходи, или такива които предпочитат да си харчат парите за друго, дори защо не и на тези които живеят и работят в чужбина...
Тези "африкански заплати", както ги наричат в подписката да не би да се отнасят само до тях?! В България мнооого работещи получават същите заплати,/и по-малки от посочените 700 лв/, но намират начин как да си подсигурят и жилище. Е да, не е без определени лишения и ограничения.Пренареждат приоритетите. Но това е чуждо и непознато за една определена обществена група хора....
"А за тези от нас, които са пенсионери с почти минимални пенсии не остават варианти...."/цитат от подписката/. Какъв трябва да бъде коментара за хора, които са били здрави, работоспособни, работели са, но.... до пенсионна възраст не са си решили жилищния проблем, защо си мислят че това трябва да буди единствено и само съжаление? Нека всеки сам си отговори. Всеки настанил се в общинско жилище трябва да е наясно, че това е временно решение, а не да живее с чувството че някой е длъжен да му подсигури едно или друго.Познавам хора, живеещи в общински жилища, които поддържат много добър стандарт, работят и двамата, карат си лъскавата кола, ходят всяка година на почивка, пътуват редовно и започвам да се питам те ли са крайно нуждаещи, или аз?!
Анонимен
А какви са (били) жилищните нужди на самотни и не толкова самотни майчета без брак, но с мъж и дедо с приличен ресурс?
гражданин
на всички е ясно колко става маркова, в болницата я плюят, в общината и се смеят и какви кадри предлага на кмета?? някой трябва да си прибере вересиите и да започне от нея, липсва административен опит, за управленски няма да говорим