Експертна работна група в състав до 10 души ще продължи дискусията за мястото, където да се ситуира паметникът-портал на 7-ми Преславски полк.

Това реши на днешното си заседание разширения съвет, създаден по въпроса, в който влизат художници, архитекти, военни, историци, представители на общинската администрация и др.

В работната група ще влязат по двама представители на отделните гилдии. Хората, които ще продължат да нищят въпроса за мястото на паметник-портал, ще станат ясни на 28 юли.

По време на днешното заседание стана ясно, че държавата вече е отпуснала 25-те хил. лв., които бе обещала за възстановяването на паметника. Стана ясно, обаче, че по груби сметки възстановяването на паметника-портал ще струва поне 70 хил. лв., които трябва да извади общината.

Заместник-кметът Найден Косев обясни, че в момента няма как общината да даде тези средства и предложи да се направи корекция в искането до държавата и тя да отпусне още пари или от паметника да се ситуират само плочите с имената на загиналите, което ще е по-евтин вариант. Второто предложение ще бъде обсъдено от работната група.

Днес от 8 направени предложения за мястото на паметника-портал повечето от присъстващите се обединиха около две.

Камарата на архитектите и Съюза на художниците предложи паметникът-портал на 7-ми Преславски полк да се изгради до щаба на Военното училище на мястото на ракетите.

Арх. Красимир Генов каза, че след допитване до гилдията 60% от архитектите са били за това място. Това бе становището и на художниците, представено от Валентин Кулев.

Против това място за ситуиране на паметника-портал се изказаха майор Лазаров от Военния факултет и доц. Радослав Узунов.

Според тях най-подходящото място за монумента е пред стълбите в пространството между библиотеката и общината. Това предложение, обаче отпадна, защото там вече е решено да се направи паметника на Иван Пейчев.
Заместник-кметът Найден Косев обясни, че процедурата по изграждането на паметника на Иван Пейчев вече е финализирана и в началото на август ще бъде сключен договор за изпълнение. Косев добави, че би било грешка двата паметника да са един до друг, с което се съгласиха и други присъстващи.

Историкът и краевед полк. Димо Димов продължи да настоява паметника-портал да се  възстанови на историческото му място на бул. “Славянски” пред Разперко. Това място бе отново бе отхвърлено от останалите участници в заседанието.

В крайна сметка, както и на първото заседание на разширения съвет, решение за мястото на паметника-портал на 7-ми Преславски полк не бе взето и въпросът ще се бистри от новата работна група. 

ШУМ.БГ