506 ученици общо след трите етапи на класиране са се записали да учат в осми клас на профилираните и професионални училища в Шумен. Това сочат справките на Регионалния инспекторат по образование след като мина срокът за записване и след трето класиране. Сравнено със записаните ученици след трето класиране миналата година, броят им е с 42 по-малко.
„Миналата година сме утвърдили 21 паралелки с 548 ученици, а тази година записаните до момента ученици са 506, като очакванията са паралелките да бъдат 22“, обясни началникът на РИО-Шумен Светлана Милева, като уточни, че ако има още желаещи да се запишат да учат след седми клас, те могат да го направят до 2 септември.
На този етап единствено един ученик от всички подали заявления, не е записан.
Осем са паралелките, в които са запълнени всички места, а една паралелка е с приети ученици под минимума от 18 души.
Училището отличник е ПМГ „Нанчо Попович“, което успя да попълни всичките си пет паралелки до максимума от 26 души. Останалите три паралелки без свободни места са в ГПЧЕ „Никола Вапцаров“ - две паралелки /Английски с немски език и Английски с руски език/ и в ПГИ – Банково дело.
Паралелката с най-малък брой приети ученици е единствената с прием след завършен седми клас в ПГСАГ. Там към момента са записани 12 ученици при максимален брой 26. „Паралелката там няма да се нулира. Водени са разговори с директора на училището и е факт, че там децата са записани по първото си свое желание. Поради това директорът е преценил, че няма да се нулира и училището може да поеме финансирането й. Гимназията има право да сформират паралелка и под минималния брой ученици“, обясни Милева.
Окончателният брой на нулираните паралелки е три – тези, които нулираха още след първо класиране: по една в ПГОХХТ, ГПЧЕ и СОУ „Панайт Волов“. За други четири от РИО – Шумен е изготвено предложение до МОН да бъдат слети в две. Това са Оперативно счетоводство и Електронна търговия в ПГИ и Компютърна техника и технологии и Автомобилна мехатроника в ПГМЕТТ „Христо Ботев“. Така най-вероятно в тези гимназии ще има по една паралелка, която ще бъде от две професии. И двете новосформирани паралелки на тези училища ще имат минималния брой ученици – 18.
Общият брой на незаетите места след трето класиране е 68. 5 места са свободни в ГПЧЕ „Никола Вапцаров”, 22 са в СОУ „Сава Доброплодни", 9 в СОУ „Панайот Волов”, 2 в СОУ „Йоан Екзарх Български”, 14 в ПГСАГ, 8 в ПГИ и 8 в ПГМЕТТ.
“Приемът в тези училища продължава. Всеки директор в съответното училище е определил реда и условията за прием. Оттук нататък следва при проявен интерес за съответното училище, кандидатите да проверят какви са условията там”, каза Милева. Тя допълни, че въпреки че има един незаписан ученик от всички подали заявления, все още има ученици, които са издържали успешно и двата изпита, но не са кандидатствали и не изключи вероятността това да се случи едва след трето класиране.
ШУМ.БГ
Коментари
родител
абе, най-важната реклама са приятелчетата,-кой какво разказва за дадено училище, родителите сме на второ място, а разните даскали, дето манипулират учениците-чак на последно (само точки си пишат)!
майка
не и с соу,,п волов,,
счетоводител
Вярно ли,че в икономиката имало даскалки уж икономисти, а всъщност завършили ВПИ. Кой им дава да влизат в часове на такива.Ами давайте им математика и толкоз.
Загрижен
Единствените учители,които ставаха за климатици бяха в заводското,сега няма кой? Някога имало такъв клас в друго училище, но учителите там ставали само за шивачки.
10 а
в училище има даскалка ,която е далече от етиката и морала,обаче я държат
обкръжение
Математическа, Езикова, Архитекти- ето това си заслужава, поне знаеш в каква среда попадаш.
майстор
10,a то вече само,който не може да работи друго, работи в училище, така че натам върви професията-даскалки без етика да са, в главите им-тоалети, банкети,а а далкалите там където си вадят хляба, не трябва но толкоз им акъла на някои
запознат
В Стройкото вече са 13.Училището е добро, а специалността прекрасна.Всеки изкарал първите модули може да се запише.
Еха
Много сте компетентни всички тук! Разбирате от училища, учители, директори! БРАВО!!!