Правна комисия към Общинския съвет в Шумен взе решение предложените от администрацията промени в наредбата за ползване на общински жилища да не се гледа на утрешната сесия.
Членовете на комисията поискаха да им бъде предоставен пълен анализ на състоянието на общинския жилищен фонд и след това промените в наредбата да бъдат внесени за разглеждане.
Предложението бе направено от председателя на правна комисия Даниела Русева и то бе подкрепено с 4 гласа „за“ и 1 „въздържал се“.
Заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности д-р Светлана Маркова бе категорична, че в условията на ползване на общински жилища трябва да се направят промени.
Тя заяви, че точката остава в дневния ред на сесията и ако Общинският съвет реши, администрацията ще направи анализа, искан от Правна комисия.
На заседанието на юристите в местния парламент присъстваха част от артистите в шуменския театър, които са наематели на ведомствени жилища, собственост на общината.
Според тях заложения в наредбата срок до 5 години, в който те могат да ползват общински жилища, няма как да задържи за дълго един специалист в Шумен.
Милен Димитров, който е от Велико Търново и е в трупата на театъра от 14 години, бе категоричен, че ако този срок за ползване на общинско жилище влезе в действие, то той веднага напуска Шумен.
Артистите обясниха, че няма как със заплатите си да закупят жилище, а ако излязат на свободен наем са обречени.
Според Димитров Шумен може да привлича млади специалисти само с подобни социални придобивки, защото „градът не е най-доброто място за живеене“.
Д-р Маркова обясни, че след 5 години няма да се гони никой, но и при ползването на ведомствените жилища трябва да се въведе ред. Тя остана изненадана от факта, че 13 от актьорите в трупата на театъра живеят в общински жилища, а при нея бройката е по-малка.
Заместник-кметът каза, че ведомствените жилища на общината са 77 и се ползват от работещи в театъра, Шуменския университет, КОЦ-а, МВР, ДАНС и други държавни структури.
Общинският съветник Пламен Петков посъветва администрацията, ако има нещо, което трябва да се ревизира, да направят ревизия, но да не изхвърлят артистите от жилищата.
Той допълни, че една от целите при писането на наредбата е да се подпомогнат специалистите, които идват в Шумен.
„Не може да подменим този принцип със срок. Ако ръководителят на предприятие реши, че един специалист му е нужен ще трябва да му осигури и жилище“, каза Петков и предложи в тази си част наредбата да остане , както досега.
Той препоръча още да се изиска от ръководителите на държавни ведомства колко действително жилища са им нужни, да са направи проверка дали има напуснали специалисти и освободени домове.
Членовете на правна комисия адмирираха усилията на администрацията да навлезе дълбоко в „батака с общинските жилища“, но и останаха твърдо на позицията си, че за промените в наредбата е нужна още информация и анализ.
ШУМ.БГ
Коментари
Здраве
Ако ръководителят на предприятието реши,че има нужда от специалист, ами просто да си закупят жилищата и да си ги направят оборотни. Моля, моля, не поставяйте една професия над друга. Само за лекарите-може.
шуменец
вярно ли,че и касиерката на театъра ползвала общинско жилище
селянин в града
Добър срок е-да се настаняват до 5 години, като наближи този срок, пак да се падава молба и само,ако е нужно или "специалиста" е незаменим да се удължава още с 5 години и т.н.Иначе защо едни професии ще са на издръжка на шуменци, а други ще заделят от залъка си?!
Анонимен
Ами ВПИ-то?
Анонимен
циганите отделно ли ще се броят
Анонимен
Ами и от Общината, колкото щеш използвачи и тарикати...
данъкоплатец
Писна ни от партийни, роднински и други привилегии. Който иска комунизъм да си ги издържа, но социално е само за тези, които са наистина болни. Всичко друго може временно-максимум 3 години. Браво на ГЕРБ, фен съм им и пиша, без някой да ми плаща за това.
Анонимен
Тази селянка Маркова защо си мисли, че светът започва от нея? И сега договорите, които се сключват с наемателите са за срок от 3 години и след три години, ако не отговарят на условията договорите не се подновяват. Каква е целта на упражнението? Да вкараме наши хора в апартаментите? Да съберем пари за дупките в бюджета? Абсолютно необмислено предложение. За оптимизация на използването на жилищния фонд има други мерки, които следва да бъдат предприети. Първо да се провери колко от жилищата се обитават реално от лицата и семействата, на които са отдадени под наем. В колко от тях живеят близки роднини и познати и колко са празни, а наемателите им пращат по Western Union само пари за наема а седят в чужбина. Едва след това Маркова да мисли какви други простотии да забърква.
Анонимен
д-р Маркова много добре мисли жената, иска да даде възможност на хорицата да си ги закупят, преди да са предприели принудително извеждане, защото като ги изведат хората няма после как да си закупят любимото жилище, което обитават по наследство, ама кок да я чуе