Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов е обжалвал решението на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да накаже Владимира Янева само с "понижаване в ранг за срок от три години", съобщи пресцентърът на ВКС.
Във вторник с 11 гласа "за" колегията наказа бившия председател на Софийския градски съд (СГС) с мотиви, че Янева не се е грижила за организацията на работата по начин, по който да бъдат постигнати най-добри резултати и не е следила за навременното изписване на актовете от своите колеги и други дисциплинарни нарушения.
На гласуване бе подложено и алтернативно предложение - за налагане на най-тежкото наказание "уволнение", което събра едва четири гласа. Панов не участва в гласуването, тъй като то бе по негово и на бившия правосъден министър Христо Иванов предложение.
Янева подаде оставка като ръководител на СГС по друг повод - разработката "Червеи", заради която и главният прокурор Сотир Цацаров поиска отстраняването й, но след като премиерът Бойко Борисов направи публичния коментар, че не само подслушващият, а и съдията, който е давал разрешенията за подслушването, трябвало да получат 400 години затвор. По този повод срещу Янева започна и друго дисциплинарно производство, което е спряно до приключване на наказателното дело "Червеи", по което Янева получи условна присъда на първа инстанция.
Панов е подал жалба до Върховния административен съд срещу решението на съдийската колегия, тъй като според Панов доказаните действия и бездействия от страна на Янева обуславят налагането на най-тежкото по степен наказание – "дисциплинарно освобождаване от длъжност".
"Обжалваното решение не е постановено с оглед на събраните доказателства, доколкото същите безспорно установяват наличието на допуснатите дисциплинарни нарушения, но наложеното наказание не съответства на тяхната тежест, като не са взети предвид критериите при определяне на наказанието, посочени в чл. 309 от ЗСВ", смята още Лозан Панов.
Според законовата разпоредба следва да се вземат предвид тежестта на нарушението, формата на вината, обстоятелствата, при които е извършено нарушението, и поведението на нарушителя, аргументира се председателя на ВКС. В жалбата пише още:
"Негативното въздействие върху обществото на допуснатите нарушения и накърняването на престижа на съдебната власт
изискват буквата и духът на закона да бъдат надлежно приложени с оглед на обезпечаване на справедлив процес и гарантиране на правото на защита на гражданите и организациите."
Затова според Панов не е приложена точно законовата разпоредба относно правната квалификация на деянието, а именно действия или бездействия, с които се накърнява престижът на съдебната власт. Освен това Панов посочва, че в решението на съдийската колегия липсват изцяло мотиви за вида на наказанието.
Председателят на ВКС твърди: "Като не е осъществила основните си правомощия да ръководи и следи за организацията на работа на Софийския градски съд във всичките й направления: разпределяне на функциите на своите заместници, организация на работата на съответните отделения, създаване на правила и механизми за преодоляване на свръхнатовареността на съда, организация на работата на съдии, съдебни помощници и съдебни служители, разпределението на делата съгласно принципа на случайното разпределение, обезпечаване на работата на сигурността на информационните системи на съда, допуснала е нарушения при командироването на съдии, при разпределянето на съдебни заседатели, не е съумяла да обезпечи и гарантира достъпа на гражданите до справедлив процес, съдия Янева е допуснала тежки нарушения на задълженията си."
Според Панов, освен това, не става въпрос за еднократност, изолираност или инцидентност на допуснати случайни пропуски, а за цялостна неспособност, обективна организационна невъзможност, която граничи с липса на воля за изпълнение на основните функция и задължения на ръководителя да координира, организира и контролира работата на съда.
В жалбата пише, че като последица от поведението на съдия Янева са възникнали редица проблеми, свързани с нерегламентирани и неясни изводи за привилегироване и предубеденост на зам.-председатели, съдии, съдебни помощници и служители, включително страни по дела.
Липсва прозрачност при управлението на съда, като паралелно с това е допуснато нарушение на задължението за конфиденциалност на магистрата.
Според председателя на ВКС несправянето с проблема с натовареността е доказано, че е не само по обективни причини, а са констатирани умишлени действия и решаване на въпроса с оглед личността, което е довело до несправедливо и неадекватно управление на човешките ресурси на съда. "Именно умишлено създаденият хаос и безредие са способствали за облагодетелстване и кариерно израстване на едни съдии за сметка на други. Наличието на посочените нарушения е категорично установено от приложените по дисциплинарното дело материали, които налагат категоричен извод за допуснати множество нарушения, свързани с неизпълнение на законоустановените правомощия на съдия Янева в качеството й на административен ръководител" – мотивира се Лозан Панов.
Преди време Панов и правосъдният министър Екатерина Захариева обжалваха и отказа на съдебния съвет да накаже заместничката на Янева - Богдана Желявска.
Дневник
Коментари
Добави коментар