Президентът Росен Плевнелиев заяви, че приветства решението на Конституционния съд (КС), който днес спря три от общо шестте въпроса за референдума, който "Шоуто на Слави" инициира.
В своя позиция държавният глава припомня, че въпросите бяха допуснати от Народното събрание без разисквания, а впоследствие Плевнелиев сезира КС за три от тях – свързаните с намаляване на броя народни представители, електронното дистанционно гласуване и прекия избор на полицейски шефове. Обръщането на президента към КС доведе до гневна реакция от екипа на "Шоуто на Слави", като един от сценаристите дори скъса в ефир снимка на държавния глава, наричайки го "политически труп". "Президентът е удовлетворен, че Конституционният съд споделя изложените в искането аргументи", се казва в позицията.
Плевнелиев изтъква, че решението на съда "защитава Конституцията и развитието на пряката демокрация". Според президента, прякото участие на гражданите в управлението трябва да се осъществява при зачитане на конституционните принципи за устойчивото и демократично развитие на страната, се казва в позицията.
Той припомня аргументите си да сезира КС, един от които е, че се нарушават основните начала, свързани с разделението на властите, върху които се изгражда парламентарната демокрация. "Не е допустимо Конституцията да бъде изменяна чрез национален референдум, както е записано и в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Гражданите трябва да бъда питани само по онези въпроси, по които има право да се произнася Народното събрание", посочва държавният глава.
Той посочва, че въпросът за броя народни представители е от компетентността единствено на Великото народно събрание, а въпросът за националната сигурност и обществения ред е пряко задължение на правителството и на министъра на вътрешните работи. "Държавните служители при изпълнение на своята служба са длъжни да се ръководят единствено от закона и да бъдат политически неутрални, което изключва тяхното избиране чрез мажоритарна избирателна система", заявява той.
В позицията се припомня, че миналата година държавният глава инициира национален референдум за възможността за дистанционно гласуване по електронен път, а впоследствие Народното събрание регламентира електронния вот. "Повторно поставяне на въпроса на национален референдум не е в съответствие с принципа на правовата държава", мотивира се още той.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар