Ловец от село Кюлевча осъди  прокуратурата на Република на България за нанесени  неимуществени вреди, заради водено срещу него дело за незаконно притежание на боеприпаси.

Държавата трябва да плати на С.И.Д. 4 500 лв. и лихвите върху сумата, считано от 18 април 2013 г., както и разходите по делото в размер на 214,50 лв., реши Шуменският окръжен съд.

През 2011-та С.И.Д бил осъден от Районния съд в Нови пазар на три месеца лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок. Той обжалвал присъдата, но тя била потвърдена от ШОС през 2012-та. Решението на шуменския съд било окончателно.

Осъденият обаче бил убеден, че не е извършил престъпление и депозирал искане за възобновяване на производството. С решение от октомври 2012-та ВКС отменил присъдата на въззивния и първоинстанционния съд и признал за С.И.Д за невинен.

Мъжът бил ловец, член на ловно-рибарската дружина в с. Кюлевча от 1993-та и имал разрешителни за носене и употреба на ловно оръжие. През ноември 2010-та домът на ловеца бил претърсен като било установено, че притежава освен законните пушки и патрони и боеприпаси над законно регламентираното количество.

При повторното гледане на казуса в ШОС С.И.Д. заявил, че при водене на досъдебното и съдебното производство бил многократно призоваван и разпитван, като делото продължило около две години.

Повдигнатото му обвинение и съдебните процеси срещу него станали достояние на всички, което уронило авторитета му и повлияло негативно на отношението на хората към него. Станал раздразнителен и избухлив, затворил се и започнал да избягва събирания на обществени места. Бил единственият ловец с право на подборен лов в дружината, в която членувал, но бил лишен от това право. Често се сблъсквал с пренебрежително отношение и долавял приказки зад гърба си, че е престъпник. Родителите му също започнали да избягват да излизат в селото заради приказките по негов адрес. Процесът се отразил крайно отрицателно и на семейните му отношения. Наложило се всички членове на семейството му да ограничат социалните си контакти, за да не се коментира извършеното от него ”престъпление”. Това му действало потискащо.

Вследствие на тези действия от страна на ШРП и ШОП - неоснователно повдигнатото му обвинение, претърпял и неимуществени вреди, изразяващи се в разстройство на здравето му, неприятности в семейството, накърняване по изключително груб начин на името, достойнството и авторитета му, които възлизали в размер на 30 000 лв. 

След като разгледал фактите, Окръжният съд преценил, че обвинението в извършване на престъпление е незаконно и следва да бъде ангажирана отговорността на Прокуратурата на България. Съдът установил, че безспорно в резултат на това незаконно действие, ищецът е претърпял неимуществени вреди.

С оглед на това ШОС е уважил искането на ловеца за обезщетение, но го определил в по-малък размер от исканото.

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Апелативния съд във - Варна.

ШУМ.БГ