Посланикът на България в Турция Надежда Нейнски заяви, че посолствата на страната в чужбина трябва да разполагат със свои интернет страници, на които да дават своевременно информация, особено в критични ситуации. Тя призова да се използват и социалните мрежи за общуване с гражданите.
В момента посолствата имат свое пространство в глобалната мрежа, но като подстраници на сайта на Външно министерство, а в нощта на неуспешния опит за преврат в Турция имаше множество оплаквания, че страницата за страната не е била достъпна. "Външно министерство не може да е онлайн. Дипломатите подават информация там, тя се обобщава от професионалисти и след това се обявява на определено време. Но за текущата информация, която интересува хората в критична ситуация, трябва да се ползват социалните мрежи и другите възможности за съвременна комуникации", коментира Нейнски в интервю за Би Ти Ви.
Посланикът се появи на живо пред медия за първи път след като в отговор на упреците обяви, че е запазила мълчание по опита за преврат в Турция по изрична заповед на външния министър Даниел Митов. В интервюто тя посочи, че не може да става дума за обида от нареждането на министъра, а за административно решение, което е готова да дискутира, ако й се търси мнението.
Тя заяви, че е несериозно да се говори за търкания между нея и министъра, защото е приела поста посланик с мотива да помогне на България да развива контактите си с важен съсед. Нейнски отрече да е била на море по време на опита за преврат, както твърдели медийни публикации, и обясни, че е била в Анталия за събитие, организирано от успели български изселници.
На въпрос дали има опасност Турция да не позволи отварянето на секции за гласуване за президентските избори в България през ноември посланикът отговори, че по неофициални сигнали до момента Анкара няма да се противопостави на провеждането на вота.
Дневник
Коментари
Добави коментар