След 5 заседания и часове дебати комисията за възстановяването на паметника-портал на 7-ми Преславски полк взе днес решение, което направи проекта почти невъзможен. А именно – монументът да се постави в имот на Министерството на правосъдието, като първо се ходатайства пред министър Екатерина Захариева да го дари безвъзмездно.

Избраното място е пред една от бившите сгради на Военното училище до пл. “Кристал”, която преди 4 години бе прехвърлена от МО на правосъдното министерство.

Основният проблем обаче е, че процесът се забавя и, ако в най-скоро време отпуснатите от държавата целеви 25 хил.лв не се усвоят, то те ще трябва да се върнат.

Срещу идеята за това място на предни заседания се обявиха художниците и архитектите. Днес те се обединиха около предложението паметникът да се сложи на мястото на оръдията и ракетата пред Военното училище.

Общинският съветник и полковник от резерва Радослав Узунов, както и деканът на Факултета по артилерия, ПВО и КИС полк. Сашо Евлогиев обаче бяха категорично против да се пипат оръдията. Изтъкнаха мотиви, че те са символ на Военното училище, и че няма средства да се местят на друго място.

Тогава Евлогиев предложи имота на Министерството на правосъдието. Според него е било грешка той да се дарява преди години. Вече било говорено с военния министър и той поел ангажимент да говори с колежката си Захариева сградата да се върне. “Нямам информация дали той е провел този разговор, но ще разбера”, каза той. Полковникът обясни, че намерението е там да се направи военен музей и паметникът на 7-ми преславски полк би стоял добре пред него. 

“Практиката показа, че няма лесни решения, когато става въпрос за история, градоустройство и най-вече за възпитание. Аз ще подкрепя мястото пред бъдещия военен музей. Да бъде един портал към музея, тоест музей към музея”, каза зам.-кметът и председател на комисията Найден Косев и добави, че честванията за 100-годишнината ще се състоят и без този паметник. Дали ще го направим следващата година или малко по-късно, важното е да го има”, каза той.

Така, без решението да бъде подложено на гласуване, комисията приключи работа с уговорката да се проведе ново заседание в средата на септември. Ако до тогава няма развитие по въпроса с прехвърлянето, отново ще се търсят варианти. 

Припомняме, че за възстановяване паметника на полка държавата отпусна 25 хил.лв., като част от средствата за националното отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война. Парите бяха гласувани от Министерски съвет. 

“Опасявам се, че нерешаването на проблема със ситуирането на паметника се превръща в безсмислена въртележка. Ако не бъде взето решение в най-кратък срок и не се започнат процедури по проектиране, издаване на разрешително за строеж и т.н., ние ще предложим на Министерски съвет средствата да бъдат пренасочени към други обекти. Ще е грехота и дори престъпление тази сума да бъде загубена за Шумен”, каза по-късно за ШУМ.БГ Иво Антонов, директор на Дирекция „Социална политика“ към Министерство на отбраната, която отговаря за военните паметници.

Експертът добави, че за средства за честванията са кандидатствали много общини, отправените искания са били за над 2 млн.лв., а са отпуснати общо само 380 хил.лв. “Счетохме, че паметникът на 7-ми Преславски полк е приоритет и затова той беше финансиран с една от най-големите суми, докато много други общини останаха без средства”, каза още Антонов. 

ШУМ.БГ