Кемал Тинчев, заместник-председателят на Народната партия "Свобода и достойнство" (НПСД), част от Реформаторския блок, написа във фейсбук страницата си пространен текст, в който оправдава предаването на Абдулах Бююк на Турция.
Вчера Блокът излезе с декларация в която се казва, че "предаването на преследвания по политически причини Абдулах Бююк на турската държава е незаконен акт, който нарушава Конституцията, националното и международното право; правата на човека, забраната за изтезания, нечовешко и унизително отношение, правото на справедлив процес и защита; принципите на правовата държава и базисните принципи на солидарността, справедливостта, и хуманното отношение.
Лидерът на НПСД Корман Исмаилов не вдигаше телефона си, а вчера не беше на изслушването на номинираните за президент от Реформаторския блок, сред които е и той. Отсъствието му бе оправдано с болест.
Ердинч Имамоглу, който е координатор на НПСД в Истанбул, е публикувал същия текст в социалната мрежа от свое име, час след Тинчев. Текстът е писан от двамата, според изказване в мрежата на Имамоглу.
В коментарите под публикацията му одобрение изразява кандидатът за кмет на село Козлец от Реформаторския блок Юмер Мерт. "Тази публикация е напълно вярна, поздравявам г-н İmamoğlu", написал и Наим Седик, който пък е активист на формацията на Лютви Местан ДОСТ в Пазарджик.
Друг заместник на Исмаилов - Касим Дал, преди седмица подкрепи "демокрацията", като присъства на митинга в подкрепа на Реджеп Ердоган в Истанбул. Това бе порицано от Реформаторския блок.
Ето и целия текст на Тинчев:
"За да спрат спекулациите по случая с принудителното извеждане от страната на турския гражданин Абдулах Бююк (Ферхат Туналъ).
През август 2015 г. Абдуллах Бахри Бююк е задържан в Истанбул в офиса на фирмата, която притежава, по време на сбирка с още 17 бизнесмени. Анадолската прокуратура повдига обвинение срещу него за "пропагандиране на незаконна дейност, политическа, участие и членуване в терористична организация и пране на пари". Същият е освободен до процеса, като му е наложена забрана да напуска Турция. Паспортът му е изискан, но той не го предава, като го обявява за изчезнал.
Турският гражданин Абдуллах Бююк влиза в Република България през ГКПП "Капитан Андреево" с пътнически автобус през септември 2015 г. В началото на февруари при проверка в базата данни на "Интерпол" е установено, че Бююк пребивава в страната с невалидни документи, тъй като паспортът му е обявен за изчезнал няколко месеца по-рано. Тогава Бююк е арестуван и поставен под арест.
На 24 февруари 2016 г. адвокат Димитър Марковски започва процедура по искане на политическо убежище за Абдуллах Бююк. Молбата му е разгледана от Комисията по предоставяне на убежище, която подпомага работата на Вицепрезидента. Членовете ѝ са поискали нарочно становище от ДАНС. За отказа допринася нарочно становище на ДАНС, поискано от комисията в хода на нейната работа.
На 15 февруари 2016 г. от Анадолска главна републиканска прокуратура – гр. Истанбул постъпва искане за екстрадиция на турския гражданин Абдуллах Бююк "заради разследване на лицето за предполагаеми връзки с терористични организации". На 9 март Софийски градски съд не допуска екстрадицията, като приема, че движението на Фетхулах Гюлен, в което Бююк декларира, че членува, не фигурира в утвърдения списък на терористичните организации. На 28 март 2016 г. решението на СГС е потвърдено от Апелативен съд-София. На 27 юли Вицепрезидентът Маргарита Попова постановява отказ да предостави убежище по политически причини на Абдуллах Бююк.
След постановяване на отказа за политическо убежище, от кабинета на Вицепрезидента уведомяват МВР.
На 9 август 2016 г. във връзка с факта, че Абдуллах Бююк не разполага с валиден документ за пребиваване и престой, както и че му е отказано политическо убежище, Дирекция "Миграция" на МВР издава заповед за принудително извеждане от страната на турския гражданин Абдулах Бююк. Преди постановяването на заповедта МВР се допитва и до Държавната агенция по бежанците (ДАБ). Установено е, че "Бююк не е правил постъпки за узаконяване на престоя си и не е бил в процедура за предоставяне на международна закрила."
От началото на годината МВР е експулсирало по същия начин 500 чужденци, от които 31 турски граждани, които са предадени по същия начин на властите в Република Турция. Спрямо 67 турски граждани е издадена заповед за принудително извеждане от страната, като 36 от тях все още се издирват. Когато един чужденец няма валиден документ за самоличност и му е отказано политическо убежище, а самият той не е кандидатствал за друг вид бежански статут и от ДАНС има становище, че представлява заплаха за националната сигурност е явно, че няма друга опция, освен да бъде върнат в държавата, чиито гражданин е. Република Турция е демократична страна и няма никакви доказателства, че Абдуллах Бююк го грози нещо повече от това да се изправи срещу правосъдието. Към момента няма обективни предпоставки да мислим, че Абдуллах Бююк няма да получи справедлив процес.
Отказът за екстрадирането на Бююк постановен от българския съд, не го поставя над останалите закони в Република България, с които всеки чужденец е длъжен да се съобразява. След мотивиран отказ за предоставяне на политическо убежище от страна на Вицепрезидента на Република България, базиран на предоставена информация от МВР и ДАНС, Абдуллах Бююк изчерпва законовите възможности за оставане в страната. Като зам.-председател на НПСД, аз се разграничавам от декларациите на Изпълнителния и Гражданския съвети на РБ в частта им засягаща случая Бююк.
Кемал Тинев – зам.-председател на НПСД"
Дневник
Коментари
Добави коментар