Просветното министерство разработва механизми за намаляване на ножицата във финансирането на специалностите в университетите. Това съобщи вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на семинар на ведомството във Велинград.

Това е една от мерките за промяна на модела на държавно финансиране на университетите, най-големите от които и тази година обявиха четвърто класиране, тъй като въпреки орязания прием в тях останаха стотици незаети места държавна поръчка.

В момента държавната субсидия на направление "Медицина" е 10 пъти по-голяма от тази на "Педагогика". За издръжката на един студент по медицина се дават над 7000 лв. на година, докато за обучаващ се в педагогическа специалност - 700 лв.

"В Европейския съюз разликата между най-ниско и най-високо финансираните специалности е около 6 пъти", заяви Кунева. Не е ясно по какъв механизъм обаче ще се намали ножицата на финансиране, но вероятно субсидията за едни специалности ще намалява, а за други ще расте.

"Университетите трябва да преценят кои са добрите им специалности и кои не дават добра реализация. Нашето желание е да стимулираме най-добрите. Висшето образование има една цел - след ползотворно учене да си намериш работа", добави Кунева.

Дневник