България разчита основно на технически средства от други държави за справяне с нелегално преминаващите границата. Очаква се до края на ноември да пристигнат осем или десет джипа, както и друга техника от Германия - термовизионни камери и автобуси. Това заяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова в Малко Търново при посещение на южната граница, където се строи пограничното оградно съоръжение, съобщи пресцентърът на МВР.
След проверката Бъчварова е установила, че техниката на гранична полиция не е в добро състояние, предаде БНР. Проблеми имало с термокамерите по границата, но се очаквало да бъде избрана фирма, която да подържа техниката. Директорът на гранична полиция Светлан Кичиков подчерта, че проблемите с техниката се отстраняват своевременно.
Някои от джиповете, които бяха дарени от английската държава, също са аварирали, призна министърът, цитирана от държавното радио. Очакваните от Германия джипове също не са нови, но са в много добро състояние, уточни вътрешният министър. Техниката ще бъде насочена към границата в Малко Търново.
Отделно България е поискала 200 служители от Фронтекс - европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на ЕС. За момента агенцията е обещала 100 души, които ще пристигнат с техника и с кучета.
Бъчварова отчете добра работа и съвместно сътрудничество с военните и го определи като много добро политическо решение. В следствие на което миграционният натиск е намалял с 30% в сравнение с миналата година.
Други проекти, по които МВР работи е за осигуряване на камери за видеонаблюдение, средствата за които ще бъдат осигурени чрез проект, изпратен на Европейската комисия.
Вътрешният министър е получила уверение на място, че до края на годината "ще може да бъде завършено съоръжението в този участък, за който има финансиране". В момента се изграждат 57 км, като работата по други 8 900 м. не е започнала. В Хасковска област остават за довършване малки участъци, както и горските пътища, които отвеждат до съоръжението, констатира Бъчварова.
Директорът на гранична полиция Светлан Кичиков подчерта, че в участъците, където все още не е изградено съоръжението, е наситено със служители.
Дневник
Коментари
Добави коментар