Прехвърлянето на делата за корупция срещу депутати, министри и магистрати в специализираните наказателни съдилища прилича на заобикаляне на Софийския градски съд (СГС), заяви председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, съобщи "Правен свят".
В края на август министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане на сайта си проект за изменения на Наказателно-процесуалния кодекс. Целта на промените е ускоряване на наказателния процес. Според предложенията делата за подкуп и длъжности престъпления срещу министри и лицата с имунитет - депутати и магистрати, се прехвърлят от СГС в Специализирания наказателен съд.
Освен за подкуп, към специализирания минават делата за длъжностни присвоявания на ръководните лица, за неизгодни сделки, безстопанственост, определен вид измами, документни и финансови престъпления и престъпения по служба.
"И преди това съм изразявал позицията си по отношение на специализираните наказателни съдилища. Знаете как се създадоха, колко трудно се попълни състава им. И вместо да мислим за това как да се преосмисли структурата на съдилищата и какъв е коефициентът на полезно действие на специализираните наказателни съдилища, се върви в една друга посока – изземване на компетентност от един съд и предоставянето ѝ на друг", каза Панов.
Според него единият от аргументите, който заслужава сериозна дискусия, е за това, че не се прехвърля компетентност по дадена материя, а дела срещу определени субекти. И отново подчерта необходимостта от анализ на ефективността на спецсъдилищата, чието извършване е заложено в пътната карта за изпълнение на стратегията съдебна реформа.
По думите му преди да се прехвърля компетентност на спецсъдилищата, трябва да бъде обсъдено каква е наложителността от подобна промяна в НПК.
"Винаги трябва да има аргументи, когато се променят законите, особено процесуалните", каза председателят на ВКС, но посочи, че не може да гадае какви са те. Лозан Панов заяви, че му е трудно да отговори защо се заобикаля градският съд, но допълни: "Но не би следвало промените в НПК да целят това в никакъв случай".
Специализираният съд бе създаден при първото управление на ГЕРБ основно по предложение на Цветан Цветанов, за делата с престъпления на организираната престъпност. Впоследствие се оказа, че спецсъдът е много слабо натоварен.
Предложението за прехвърляне на дела със значим обществен интерес се прави в момент, когато не е приключил анализът на натовареността на спецсъда и не са започнали дебатите за смисъла на неговото съществуване.
През юни към спецсъда бе прехвърлено и делото за КТБ, след като прокуратурата промени обвинението в организирана престъпна група ръководена от мажоритарния собственик Цветан Василев, а за шеф на специализираната прокуратура, която ще надзирава и ръководи досъдебната фаза на делата, бе назначен наблюдаващият прокурор по делото КТБ.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар