Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) се обяви против предложението на правосъдното министерство делата за корупция срещу депутати, министри и магистрати да се разглеждат от Специализирания съд, вместо от Софийския градски съд, както в момента.
Днес ВСС гласува принципно съгласуване на проекта за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ със забележки, от които основната е- тези дела не трябва да бъдат прехвърляни в компетентността на Специализирания съд. Основният аргумент на съдебния съвет бе, че според предлаганите промени, водещ за прехвърлянето на делата е субектът на извършване на престъплението, т.е. хора с имунитет - депутати, министри, магистрати и др., а не материята им, т.е. вида на деянието. Това според ВСС ще превърне Специализираният съд в специален и извънреден, което противоречи на Конституцията.
Преди два дни председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов заяви, че прехвърлянето на делата за корупция срещу хора с имунитет в специализираните наказателни съдилища прилича на заобикаляне на Софийския градски съд (СГС).
Галя Георгиева, която преди да бъде избрана във ВСС бе наказателен съдия, бе съгласна да се прехвърлят знаковите дела в СпС и поради това не подкрепи становището, но със странен аргумент - че е нужно "да се наруши монополът на Софийския градски съд". Освен нея, представляващият ВСС Димитър Узунов също гласува против становището по законопроекта.
То бе изготвено от правната комисия на ВСС и подкрепено от 14 членове на ВСС.
Главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на Върховния административен съд Георги Колев отсъстваха от заседанието.
От Министерството на правосъдиетомотивират предложението само с обществените очаквания към Специализирания съд и рационното му използване. Според мнозинството на ВСС обаче няма сериозни аргументи, налагащи такава промяна.
По време на дебатите в съвета бяха посочени и други аргументи против прехвърлянето, от които най-същественият е, че все още не е готов анализът на ВКС за ефективността на специализираните съдилища, който трябва да стане известен на 30 октомври 2016 г. Според членовете на съвета да се променя подсъдността на делата за корупция срещу хора с имунитет преди резултата от анализа е неприемлива.
Липсата на мотиви от правосъдното министерство за нуждата от промяна, съдебният съвет разтълкува като решение на вносителя, че тези дела се гледат неефективно от Софийския градски съд. "Този извод е напълно голословен и създава впечатление, че с тази промяна се решават конюнктурни политически задачи", пише в становището на правната комисия на ВСС, съобщи "Правен свят".
Членовете на ВСС отбелязаха и друг проблем в предлаганите изменения на НПК. Тяхната цел е ускоряване на досъдебното производство, но промяна във фазата на разследването на практика не се предлага. Съдебният съвет има забележки и по текстовете за въвеждането на задължително едно открито разпоредително заседание, на което да се решава дали има основания за връщане на делото на прокуратурата заради процесуални нарушения.
Според съвета трябва да се помисли дали това заседание да е задължително, дали да е открито, дали да не се провежда в един ден с първото заседание, защото преобладаващата част от делата не са с фактическа и правна сложност и приключват за едно заседание. А на практика с въвеждането на задължителното разпоредително открито заседание процесът се удължава.
Камен Иванов предложи откритото разпоредително заседание да се провежда само по изричното искане на страните, мотивирано, и след преценка на съдията докладчик. Страните ще бъдат уведомени за правото да направят искания, коментира Иванов. Румен Боев го подкрепи.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар