Специализираният наказателен съд днес даде ход на процеса срещу тримата сирийски граждани - Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Джасим, станал известен като първото дело за тероризъм в България. Съдебният състав отхвърли искането на защитата за прекратяване на съдебното следствие и връщане на делото на прокуратурата. Въпреки това отложи фактическото започване на съдебния процес за следващото заседание, за да изтече срокът, в който подсъдимите и адвокатите им могат да обжалват съдебното определение, с което се отказва връщане на делото на държавното обвинение.
Адвокатите поискаха за връщане на делото заради - по думите им - непълноти и противоречия в обвинителния акт. Според защитата в обстоятелствената част е записано, че тримата мъже, на години между 20 и 25, са искали да преминат в Сирия, в опит да се присъединят към терористични организации - ИДИЛ и "Мюсюлмански братя", а в диспозитива пишело, че те са членове на тези организации. Освен това подсъдимите не знаели в какво точно са обвинени и не можели да изградят защитата си. Защитата поиска прокуратурата да посочи точно кое деяние от всички над 20, описани в закона, подсъдимите са имали намерение да извършат.
Прокурорът пък изтъкна от своя страна, че обвинителният акт има всички необходими реквизити, че има своето законово основание и че за обвинението е достатъчно подсъдимите да са имали само за цел някои от тези над 20 деяния. По думите му не може да се очаква от държавното обвинение да посочи, че те са извършили някое деяние, нито кое конкретно са имали намерение да извършат. "Прокуратурата няма машина на времето", каза обвинителят.
В крайна сметка съдът реши, че няма основания за връщане на делото на прокуратурата. Според председателя на съдебния състав Елена Попова няма противоречие в различните части на обвинителния акт. По думите на съдията има логическа връзка и последователност между двете части, те могат да се тълкуват - че тримата са били членове на терористичните организации, както се казва в едната част, но са пътували за Сирия, за да се присъединят фактически към тях, както е записано в другата.
Според съда връщането на делото ще доведе до излишното забавяне на процеса. Освен това характерът на обвинението - тероризъм - е такъв, че не може да се предвиди колко деяния и кои точно могат да се осъществят.
Делото ще се разглежда по общия ред, а не по съкратеното съдебно следствие, се разбра още в съдебната зала.
След съгласие на подсъдимите съдът даде ход на делото без прочитане на обвинителния акт, което е процесуално изискване - да се изчете целият обвинителен акт в първото съдебно заседание по същество. Аргументът за това бе, че ще се загуби много време в неговото изчитане и превод, при положение, че и тримата подсъдими са се запознали с превода на арабски и заявиха, че разбират в какво са обвинени. И тримата обаче заявиха, че в обвинението има фактически грешки. Това ще се изяснява в хода на делото, обърна се съдията към тях.
След заседанието пред журналисти адвокатът на единия подсъдим Людмил Рангелов заяви, че делото е уникално и няма съдебна практика по него. По думите му съдът правилно е решил, че всички възражения на защитата ще се изясняват в хода на делото. След като в залата се разбра, че по делото има четирима свидетели, Рангелов уточни, че те имат информация за престоя в България и пътуването през страната на тримата подсъдими.
Той заяви още, че ще е много трудно доказването на едно намерение, каквото е обвинението на прокуратурата, което дори не е опит за извършване на престъпление.
Дневник
Коментари
Кслин
Я да се попита Европа или инъерпош дали не се издитват от нвкои даржава,и да се депортитат във даржавата която ги издирва.Иначе само мастафи Балгария ще прави,и то безмислено.